Uvodna stranka Aktualne podujatia Archiv Kontakt BG

 

Program FEBRUÁR 2017 

 

Kaviareň jazykov – EUNIC

1. februára 2017, od 17:30 do 19:00 hod., KC Dunaj, Nebálová 3, 4. poschodie, Bratislava

Koná sa každú prvú stredu v mesiaci v kaviarni KC Dunaj. Ide o stretnutie a rozhovory tých, ktorí prejavujú záujem o cudzie jazyky. V príjemnom prostredí môžu účastníci komunikovať v bulharčine alebo v inom jazyku s predstaviteľmi cudzích kultúrnych inštitútov v Bratislave, pričom si týmto spôsobom precvičia svoje jazykové a komunikačné schopnosti.


Dobrý divák – výstava fotografií Andreja Trebatického pokračujúca do 7. februára 2017

Bulharský kultúrny inštitút, Jesenského 7, Bratislava Výstava potrvá do konca januára 2017. Venovaná je 45. výročiu založenia BKI v Bratislave. Výber fotografií dokumentuje činnosť BKI za posledné štyri roky.

Fotografie urobené s pochopením a priateľskými citmi dokumentujú činnosť BKI za posledné štyri roky.

Andrej Trebatický je známy fotograf zamilovaný do kultúry Bratislavy. Predmetom jeho umeleckého záujmu je príroda, architektúra a vnútorný svet ľudí. Dnes je pre Andreja Trebatického fotografovanie nielen koníčkom, ale stalo sa aj jeho vášňou, za čo mu patrí veľká vďaka všetkých autorov a osobností kultúry v Bratislave, nakoľko jeho vnímavému pohľadu neunikne žiadne kultúrne podujatie v meste.


Samostatná výstava malieb Radostiny Doganovej

7. februára 2017 o 18:00 hod., Pálffyho palác, Zámocká 47, Bratislava

Kurátorkou výstavy je Xénia Lettrichová.

Radostina Doganova sa narodila v roku 1975 v meste Dobrič, Bulharsko. Ukončila stredoškolské štúdium na Národnom umeleckom gymnáziu Canka Lavrenova v Plovdive. Vysokoškolské vzdelanie absolvovala na Národnej akadémii výtvarných umení v Sofii a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 2010 ukončila doktorát (ArtD.) na VŠVÚ v Bratislave. Je členkou Zväzu bulharských maliarov. Podieľa sa na mnohopočetných spoločných a samostatných výstavách, rovnako sa aj zúčastňuje mnohých konferencií a plénerov v Bulharsku, na Slovensku, v Rakúsku, Nemecku, Slovinsku, Rumunsku, Chorvátsku. Vystavuje v prestížnych galériách, vrátane galérie Zväzu bulharských maliarov, Šipka 6 v Sofii a v Danubiane v Bratislave, Slovenská republika.


Kamenné srdcia - výstava Nikolu Dikova a koncert mladej klaviristky Dariny Dikovej

9. februára 2017 o 17:30 hod., BKI, Jesenského 7, Bratislava

Večer je venovaný 14. februáru - Dňu lásky a sv. Valentína

Sochár sa narodil v roku 1951. Absolvoval Umeleckú akadémiu v Sofii. Zámer prezentovaného cyklu je paradoxný – živý organický materiál, v ktorom sa stotožňuje život – srdce, je zobrazené prostredníctvom série kresieb, ktoré majú rozličné plastické charakteristiky. Základný metaforický obsah tohto anatomického orgánu tak odrazu nadobúda individuálny zmysel a psychologickú náplň. Na niektorých kresbách je srdce „mäkké“, na iných je „ako kameň“, niekedy sa na ňom objavujú jazvy technickej civilizácie, inokedy sa rozpadá a je „rozbité“ alebo sa objavujú jazvy a rany dramatických udalostí, trhajúce ho na časti.

Výtvarníkova dcéra mladá a talentovaná klaviristka Darina Dikova sa narodila 2000 v Sofii. V roku 2006 začala študovať hru na klavíri na Národnom konzervatóriu Ľubomira Pipkova v Sofii. Jej profesorkou je Marija Bogdanova. Klaviristka bola sólistkou orchestra Simfonietta v roku 2012 a rozhlasového orchestra Classic FM v roku 2015. Je laureátkou medzinárodných súťaží v mestách Sofia, Plovdiv, Ruse, Varna, Pernik, Provadija, ako aj v Prahe, Česká republika.


Trifon Zarezan – tradičné stretnutie Bulharov a ich priateľov zo Slovenska

14. februára 2017 o 17:30 hod., BKI, Jesenského 7, Bratislava

Trifon Zarezan (Deň pestovateľov viníc) je bulharský sviatok venovaný sv. Trifonovi, ktorý je patrónom vinárov. Korene tohto sviatku siahajú až do staroveku, kedy boli bulharské zeme obývané kmeňmi Trákov, známymi v celom antickom svete umením pestovania viniču a výrobou kvalitného vína. Možno kvôli tomu je v antickej mytológii zaužívané, že boh vína a viníc Dionýz pochádzal z Trácie – územia terajšieho južného Bulharska. Po svojom príchode na Balkánsky polostrov prevzali starí Bulhari a starí Slovania trácke tradície vinárstva a vinohradníctva. Neskôr bol tento sviatok zasvätený kresťanskému svätcovi Trifonovi, ochrancovi vinárov, sokoliarov a záhradníkov.


Cyklus Bulharské kino - Kroky v ohni, premiéra prvého bulharského filmu natočeného vo formáte 3D Stereo

22. februára 2017 o 17:30 hod., BKI, Jesenského 7, Bratislava

Režisér a producent: Andrej Chadživasilev

Dokumentárny film sa venuje bulharskému kultúrnemu dedičstvu a tradícii nestinárstva, teda tancovania po žeravých uhliach. V roku 2016 film získal nomináciu Bulharskej filmovej akadémie na debut roka v dokumentaristke a bol medzičasom s veľkým úspechom premietnutý aj na medzinárodných festivaloch:
Sofia International Film Festival - Bulgaria 2015
International Festival of Ethnographic Film Sofia - Bulgaria 2015
International Festival of Ethnological Films Belgrade - Serbia 2015
International Mountain Film Festival Bansko - Bulgaria 2015
Gold Riton, Plovdiv - Bulgaria 2015
International 3D Film Festival - 3D Stereo MEDIA - Belgium 2015
VIII Film Festival of Bulgarian cinema in Prague - Czech Republic 2016.

Podľa niektorých bádateľov korene pradávneho obradu, ktorý je známy ako nestinárstvo, možno nájsť v pohanskej minulosti bulharskej zeme a pochádza zo slnečného kultu Trákov. Účastníci obradu, potom ako upadnú do tranzu, tancujú po žeravých uhliach pahreby. V súlade s neskoršou kresťanskou tradíciou nestinári tancovali večer na sviatku sv. Konštantína a Heleny s ich ikonami v rukách. Ide o jeden z najstarších bulharských zvykov, ktorý bol v minulosti praktizovaný v tzv. Bielomorskej Trácii, a dnes sa zachoval len v niektorých dedinách v pohorí Strandža v juhovýchodnom Bulharsku, a to v obciach Bălgari, Kosti, Brodilovo. V roku 2009 bol rituál zapísaný na zoznam UNESCO nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.


Tvorivá dielňa – venovaná 1. marcu, sviatku Baba Marta

28. februára 2017 o 14:30 hod., BKI, Jesenského 7, Bratislava

Deti z bulharskej školy Christa Boteva v Bratislave so svojimi kamarátmi zo slovenskej školy Matky Alexie spoločne so študentmi slovanských filológií z Univerzity Komenského v Bratislave spoločne vyrobia tzv. marteničky, ktorých biela a červená farba je symbolom blížiacej sa jari, a môžu nimi ozdobiť seba, svojich najbližších, priateľov, ako aj náhodných návštevníkov BKI, či okoloidúcich. Marteničky sú súčasťou kultúrneho dedičstva Bulharov, ktorých farby symbolizujú duchovnú čistotu, zdravie a život, a legendy o nich siahajú až do čias chána Asparucha, zakladateľa bulharského štátu v r. 681.