Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec  v Múzeu SNP v Banskej Bystrici

Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec v Múzeu SNP v Banskej Bystrici

Oslava 3. marca pokračovala s otvorením výstavy mladého bulharského fotografa Nikolu Mihova pod názvom „Zabudni na svoju minulosť“. Výstava bola zahájená v jednom z výstavných sieni Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Pán Stanislav Mičev, riaditeľ múzea otvoril výstavu, ktorá svojou tematikou dokonale zapadá do atmosféry a priestorov múzea.

SNP_N_Mihov (5).JPG

Výstava fotografií sleduje osud najdôležitejších monumentálnych pomníkov a pamätníkov z posledných rokov v Bulharsku. Názov série je vypožičaný z graffiti nápisu nad vchodom do Pamätníka bulharskej komunistickej strany na vrchu Chadži Dimitar, hory Stara Planina (mnohí ľudia ho poznajú pod názvom Buzludja, uvádzaného do r.1942), ktorý uštipačne ilustruje terajší osud monumentov v Bulharsku a zábudlivosť dnešnej doby.

SNP_N_Mihov (11).JPG

Nikola Mihov sa narodil v roku 1982 v Sofii. V r. 2002 odcestoval do Paríža, kde študoval fotografiu. Zúčastnil sa mnohých medzinárodných výstav a festivalov. Bol nominovaný na cenu „Essl Art Award 2011“ Múzea súčasného umenia „Essl“ vo Viedni a na cenu „Salon de la Photo” v Paríži v r. 2012. V roku 2014 Štátna televízia Francúzska na Programe 2 odvysielala interview s mladým bulharským fotografom a jeho výstavu o povodniach vo Varne. Je spoluzakladateľom platformy pre súčasnú bulharskú fotografiu „Bulgarian Photography Now” (www.bulgarianphotographynow.com) a virtuálneho múzea grafického dizajnu z obdobia socializmu SOCMUZ (www.socmus.com).

SNP_N_Mihov (12).JPG
Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec 2015

Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec 2015

Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec v Banskej Bystrici. Boris Christov a slovanský svet

Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec v Banskej Bystrici. Boris Christov a slovanský svet