Metamorfózy Nikolu Koleva a Donča Dončeva

Metamorfózy Nikolu Koleva a Donča Dončeva

Dňa 2. februára 2016 bola v Bulharskom kultúrnom inštitúte predstavená spoločná výstava Nikolu Koleva a Donča Dončeva pod názvom „Metamorfózy". Obaja autori sa výnimočným spôsobom vzájomne dopĺňajú prostredníctvom svojej precíznosti, snahy o dokonalosť a perfekcionizmom v práci. S týmito vlastnosťami sa im úspešne darí urobiť dojem na publikum a dotknúť sa ceniteľov umenia.

Nikola Kolev je známy bulharský sochár, ukončil Vysokú školu výtvarných umení v Sofii, odbor Plastika z dreva, avšak venuje sa tomu, po čom vždy túžil – plastike z kovu. Autor je známy svojimi početnými výstavami v Bulharsku a po celom svete. Štýl v ktorom sa rozvíja a tvorí je magický realizmus a jeho diela sú prototypmi fantastického a metafyzického. Aj napriek tomu však autor neopúšťa fundamentálne prvky kompozície.

Druhý autor Dončo Dončev vyštudoval odbor Maľba na univerzite Sv. Sv. Cyrila a Metoda vo Velikom Tarnove. Dončo nie je typickým výtvarníkom so štetcami a farbami z ateliéru – on je novátorom. Svieže a rôznorodé idey, ktoré predstavuje sú výsledkom tvrdej práce a vytrvalosti, ale aj slobodou v myslení a túžbou po experimente a radikálnej zmene vo všetkých formách umenia. Projekt Metamorfózy zahŕňa diela, ktoré sú si protikladmi, ako sú deň a noc. Témy a hrdinovia sú inšpirované múdrosťou, bohatstvom a mýtami antického sveta.

K príjemnej atmosfére na vernisáži prispel s hudobným vystúpením na gitare slovenský spevák Igor Ducár.

Medzi hosťami boli výtvarníci, zástupcovia z oblasti kultúry a priatelia inštitútu.

K tomu, aby sochy dorazili do svojho cieľa – k bratislavským divákom, museli podstúpiť finančne nákladnú a náročnú cestu dlhú 2000 kilometrov. Preto pozývame tých, ktorým sa doteraz nepodarilo vidieť výstavu, ktorá potrvá do 4. marca vrátane, aby navštívili Bulharský kultúrny inštitút a vychutnali si fascinujúce a magické diela dvoch bulharských umelcov.

Oratnitza na bratislavskej scéne

Oratnitza na bratislavskej scéne

Emigranti – predstavenie divadla „Bulharská armáda“

Emigranti – predstavenie divadla „Bulharská armáda“