Oratnitza na Bažant Pohode 2016

Oratnitza na Bažant Pohode 2016

Na najnavštevovanejšom hudobnom multikultúrnom festivale Pohoda, ktorý sa už tradične koná druhý júlový víkend na letisku v Trenčíne, sa návštevníkom (denná návštevnosť presahuje 30 000 ľudí) predstavila aj bulharská hudobná formácia Oratnitza. Jej vystúpenie v rámci európskeho turné sa v Nay tanečnom dome v Trenčíne stretlo s veľkým úspechom publika.

Oratnitza je jednou z najmodernejších a najznámejších skupín v Bulharsku. Jej názov pochádza z ľudového očistného obradu oratnitza, ktorý sa vykonával pred fašiangami. Ich hudba je unikátnou kombináciou nástrojov cajon/tapan, gajd, didgerida, tradičného bulharského dychového hudobného nástroja kaval a hlasu. Predstavuje originálnu interpretáciu bulharských a balkánskych tradičných motívov cez moderné elektronické štýly doplnené vokálnym majstrovstvom. Členmi skupiny sú Hristiyan Georgiev (kaval), Georgi Marinov – Horhe (didgeridoo), Ivan Gospodinov – Popa (vokál) a Petar Yordanov – Buny (cajon). Chlapci úspešne mixujú bulharský folklór so žánrami ako dubstep, drum n‘bass, hip hop a i.

3.JPG

Ich cieľom je modernizovať a aktualizovať tradičnú bulharskú tvorbu. S touto interpretáciou a zámerom sa snažia zaujať predovšetkým mladú generáciu, sprístupniť jej svoje piesne a sprostredkovať nádherný zážitok z nich.

4.JPG

Skupina vznikla počas horúcich letných mesiacov v roku 2009, keď chlapci hrávali pri mori. 11. novembra toho istého roku usporiadali svoj prvý koncert v bývalom sofijskom klube Twins. Vo februári 2010 získali v prestížnej súťaži interpretácie bulharskej ľudovej piesne Sofia Fusion Rally svoju prvú cenu a následne podpísali zmluvu s bulharsko-belgickým producentom Fusion Embassy. V roku 2012 sa začali aj ich medzinárodné vystúpenia. S obrovským úspechom zrealizovali svoje Európske turné s koncertami vo Veľkej Británii, Holandsku, Slovensku, v Čechách, Maďarsku, Nemecku, Grécku, Nórsku, Rusku a i. Je to jediná bulharská skupina, ktorá má svoj vlastný festival – Etno Fest Fusion v Plovdive.

Oratnitza má novátorský a pre publikum ľahko rozpoznateľný štýl. Svojimi poslednými koncertami, ktoré sa konali na prestížnom festivale Pohoda v Trenčíne a na javisku Hlavného námestia v Trenčíne, hudobníci zapôsobili na divákov originálnymi piesňami ako sú "Mari Mariiko", "Crni oči", "Janinka" a i. Prezentovali aj svoj najnovší štúdiový album – Folktron.

Skupina doviedla poslucháčov, ktorí neustále tancovali a spievali, do frenetického nadšenia a atmosféra ich nočného koncertu bola skutočne horúca. Slováci, ale aj zahraniční návštevníci festivalu vyjadrili svoj úprimný obdiv k tomuto špecifickému a náročnému zneniu interpretácií. Bulharský kultúrny inštitút splnil svoju ambíciu zabezpečiť účasť bulharskej skupiny na najväčšom prestížnon hudobnom festivale na Slovensku Bažant Pohoda.

8.JPG
9.JPG
10.JPG
Výstava Orfeika - Metamorfózy v Banskej Bystrici

Výstava Orfeika - Metamorfózy v Banskej Bystrici

Cyrilo-metodské slávnosti v Nitre 2016

Cyrilo-metodské slávnosti v Nitre 2016