Ladné nadčasové kúsky od Angela Krassiniho

Ladné nadčasové kúsky od Angela Krassiniho

Výstava ručne vyrobených šperkov

Angelo Krassini sa narodil roku 1954 v Sofii. Svoje cudzo znejúce meno zdedil po svojom dedkovi, Talianovi Francescovi Krassinimu, ktorý sa ešte ako mladý presťahoval do Bulharska. Vyštudoval Vysokú školu úžitkového umenia v Moskve. Pracoval v Bulharskom kultúrnom stredisku vo Varšave. Viedol oddelenie šperkárov pri Zväze bulharských výtvarníkov. Mal výstavy v Japonsku, Česku, Rakúsku, Nemecku, Maďarsku a Bulharsku. Získal druhú cenu Quadrienalle of Applied Arts v Erfurte, a tiež bol ocenený Zväzom bulharských výtvarníkov. Je autorom prestížnej sošky Zlatá ihla, ktorá sa udeľuje za bulharskú módu.

1.jpg

Dobré oko umelca hľadí prírodné formy, ktoré sa ponárajú do kovu, bez toho, aby stratili svoju prvotnú plastiku. Materiál, s ktorým pracuje, sa doslova oddáva najnežnejším pohybom jeho prstov. Expozícia je pokračovaním výstavy Ministerstva kultúry v Sofii, ktorá bola v Galérii Sredec. Séria, ktorá je Vianočným darčekom pre slovenské ženy, unikátnym spôsobom zobrazuje prírodné a vegetačné motívy nežných poľských kvetov. Namiesto rosy sú strieborne a zlaté rastlinky ozdobené perlami a Swarovského kamienkami. Každá ozdobná súprava je sprevádzaná krátkym haiku veršom. V jeho básňach a šperkoch je ukrytá mágia, ktorá ma ochraňovať. Žena musí poznať samú seba, musí pocítiť šperk a vybrať si ten, ktorý ju priťahuje. Ďalšie sakrálne predmety, ktoré môžu chrániť pred zlými silami, sú regáli a insígnie moci – koruny, žezlá a prekrásne trácke ozdoby, ktoré v súčasnosti archeológovia nachádzajú v Bulharsku.

Umelec pri vernisáži sa s publikom podelil o svoju životnú skúsenosť. Keď bol pred 22 rokmi v Bratislave, snažil sa svojmu staršiemu kolegovi vysvetliť, že by kľudne mohol využívať jednoduchšiu techniku. Slovenský kolega mu ale odpovedal, že skutočne krásne a hodnotné veci sa dosahujú práve náročným spôsobom. Túto odpoveď si Angelo Krassini zapamätal a z vlastných skúseností pochopil, že je to pravda.

 

3.jpg
5.jpg
8.jpg
Kaviareň jazykov – EUNIC

Kaviareň jazykov – EUNIC

Tradičný večer bulharskej kultúry a folklóru

Tradičný večer bulharskej kultúry a folklóru