Vianočný koncert 2015 kvarteta Pirinská mladosť

Vianočný koncert 2015 kvarteta Pirinská mladosť

Dňa 16. decembra 2015 sa v sále Bulharského kultúrneho inštitútu (BKI) konal vianočný koncert kvarteta Pirinská mladosť. Pani Radeva – riaditeľka BKI privítala hostí a predstavila im kvartet, ktorý je súčasťou súboru Pirin Blagoevgrad, založeného v roku 1969. Súbor je laureátom bulharských a zahraničných festivalov, pričom najhodnotnejšie ocenenie, ktoré získal je „Zlatá struna“ z Poľska.

Popredné sólistky zo súboru založili kvarteto, ktoré sa odvtedy pravidelne zúčastňuje koncertov a festivalov. Následne boli speváčky prijaté do slávneho súboru Pirin Bragoevgrad, ale aj naďalej pokračujú v koncertovaní na európskych scénach v rámci kvarteta Pirinská mladosť. Popularizujú tak autentické a autorské aranžmány folklórnych piesní z celého Bulharska.

Na koncerte účinkovali tri predstaviteľky kvarteta: Snežanka Mileva, Dimitrinka Petlička a Jordanka Trendafilova. Program zahŕňal zvučné macedónske piesne s hudobným sprievodom a A capella ako: Chubava Rada /Pekná Rada/, Chubava si moja goro /Pekný si, môj les/, Lele, Jano /Lele, Jano/, More, ajde, ajde /More, no už, no už/, Vleznala Rajka /Vošla Rajka/, Dojdi, ludo /Príď, bláznivý/, Sevdo, Sevdo, Mesečina /Sevdo, Sevdo, Mesačný svit/, Star merak /Stará túžba/, Ach, kade mojto libe /Ach, kde je môj milý/, Kaži mi, Nade, istinata /Povedz mi, Nadi, pravdu/, Marijče le /Marijče le/, Jovano, Jovanke /Jovano, Jovanke/ a ďalšie.

Magické bulharské rytmy navodili skvelú náladu v sále. Atmosféra zdvihla zo stoličiek niektorých divákov a tancovali bulharské kolá. Za svoje vystúpenie speváčky zožali neutíchajúci aplauz.

Pani Radeva srdečne popriala hosťom, medzi ktorými boli priatelia BKI, predstavitelia bulharskej menšiny žijúci v Bratislave a milovníci bulharského folklóru veselé vianočné a novoročné sviatky.

Nech rok 2016 všetkým prinesie mier, pokoj, porozumenie, empatiu a hojnosť!

Organizátori: BKI Bratislava, ArtPanorama.

Medzinárodný pamätý deň Holokaustu 2016

Medzinárodný pamätý deň Holokaustu 2016

Divadelná hra Autobus od Stanislava Stratieva na slovenskej scéne

Divadelná hra Autobus od Stanislava Stratieva na slovenskej scéne