Medzinárodný pamätý deň Holokaustu 2016

Medzinárodný pamätý deň Holokaustu 2016

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. január. Vyhlásilo ho Valné zhromaždenie OSN 1. novembra 2005. Tento deň má pripomínať utrpenie šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Dátum určilo VZ OSN zámerne, keďže 27. januára 1945 Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Osvienčim-Brzezinka.

Pri tejto príležitosti sa konalo otvorenie prvého múzea holokaustu na Slovensku. Múzeum bolo slávnostne otvorené v utorok (26.01.2016) na bývalom appelplatzi v Seredi, kde stáli predstavitelia troch štátov: Slovenska, Česka a Izraela. Okrem prezidenta Andreja Kisku, premiéra Roberta Fica a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho prišiel aj český premiér Bohuslav Sobotka, podpredseda izraelského parlamentu Jicchak Vaknin, izraelský veľvyslanec Zvi Aviner Vapni a mnohí ďalší predstavitelia diplomatického zboru na Slovensku, medzi ktorými bola aj J.E. pani Margarita Ganeva – veľvyslankyňa Bulharskej republiky v Slovenskej republike, i iní hostia.

Za Druhej svetovej vojny boli na Slovensku vytvorené tri tábory pre židovských obyvateľov – Nováky, Vyhne a Sereď. Zachoval sa len posledný, ktorý slúžil neskôr ako kasárne. Novootvorené múzeum holokaustu je jediné svojho druhu v krajine a stane sa súčasťou Múzea židovskej kultúry Slovenského národného múzea. Slúžiť bude ako vzdelávacie centrum o holokauste, aby sa aj nové generácie dozvedeli o tejto tragickej stránke v histórii Európy, ktorá sa už nikdy nesmie zopakovať.

Dňa 26.01.2016 po otvorení múzea v Seredi sa v predvečer Medzinárodného pamätného dňa obetí Holokaustu v Moyzesovej sieni v Bratislave konal i slávnostný koncert. Záštitu nad podujatím prevzal minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič.

V programe účinkovali speváčka Jana Orlická s hudobným sprievodom Pražského jazzového septetu a Moravského komorného zboru, pod taktovkou dirigentov Jiřího Šimánka a Petra Kořínka. Odzneli diela skladateľov rôznych národností venované holokaustu a židovskému národu. Prítomní počuli staré židovské melódie v rôznych európskych jazykoch, pričom koncert tematicky prešiel všetkými fázami života – od lásky cez kolísku,, materstvo, strach, nádej a vieru, až k pokore a prijatiu smrti a vôle Božej. V bulharskom jazyku zaznela pieseň Otče náš.

Organizátori: Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry, EUNIC – Spoločenstvo európskych kultúrnych inštitútov v Bratislave, ktorého členom je aj BKI.

Emigranti – predstavenie divadla „Bulharská armáda“

Emigranti – predstavenie divadla „Bulharská armáda“

Vianočný koncert 2015 kvarteta Pirinská mladosť

Vianočný koncert 2015 kvarteta Pirinská mladosť