Mestský hmyz

Mestský hmyz

27. ročník medzinárodného festivalu Mesiac fotografie

Medzinárodný festival Mesiac fotografie v Bratislave patrí k najvýznamnejším kultúrnym udalostiam, nielen v hlavnom meste Slovenska. Diváci sa tu môžu oboznámiť s aktuálnymi tendenciami fotografovania, nielen v strednej a západnej Európe, ale aj z rôznych iných kútov sveta. Tento rok bolo Bulharsko zastúpené fotografickou expozíciou od Yaseny Popovej, pod názvom Mestský hmyz. Autorka sa snaží nájsť skrytý význam objektov. Sú to vozidla, ktoré nás obklopujú v mestskom prostredí. Aby bolo možné odfotiť väčšie vozidlá, tak boli zdvihnuté do potrebnej výšky pomocou zdvíhacieho zariadenia. Zdola vyzerajú ako obrovský hmyz a komplexná spleť pohonných a mechanických systémov, ako orgány živých tvorov.

Yasena Popova sa narodila roku 1981 v meste Svištov. Ukončila štúdium architektúry na Univerzite architektúry, stavebníctva a geodézie a odbor fotografie na Novej Bulharskej Univerzite v Sofii. Je nominovaná na cenu Essl Art Award, ktorú udeľuje Múzeum súčasného umenia Essl vo Viedni, je držiteľka ceny Gaudenz B. Ruf za súčasné umenie a zúčastnila sa na International Gyeonggi Ansan Art Fair v Južnej Kórei. V roku 2015 nemecky časopis ZEIT Wissen publikoval článok o jej projekte Mestský hmyz.

Fotografická expozícia Yaseny Popovej v Bratislave vyvolala množstvo otázok u publika. Tí chceli, predovšetkým, vedieť ako vznikol tento originálny nápad a tiež zazneli technické otázky, pri ktorých boli diváci zvedaví na to, ako si autorka poradila s gravitáciou a riadením zdvíhacích zariadení. Jej dielo zaujalo nielen mladé publikum, ktoré má bližšie ku konceptuálnemu umeniu, ale aj staršiu generáciu, ktorá bola prekvapená, ako mohla takáto mužská téma zaujať mladú ženu. Zakladateľ festivalu, pán Macek, opäť zdôraznil, že bulharskí fotografi sú jedinečným prínosom tohto festivalu svojimi originálnymi nápadmi, vernosťou k umeniu a jeho precízneho spracovania.

 

5.jpg
Folklórny koncert s workshopom skupiny Etnolika

Folklórny koncert s workshopom skupiny Etnolika

Kaviareň jazykov – EUNIC

Kaviareň jazykov – EUNIC