Oficiálne otvorenie Bulharského predsedníctva  v Rade Európskej únie 2018 koncertom Komorného orchestra Sofijskí sólisti v Bratislave

Oficiálne otvorenie Bulharského predsedníctva v Rade Európskej únie 2018 koncertom Komorného orchestra Sofijskí sólisti v Bratislave

Dňa 30.01.2018 sa v korunovačnej Katedrále sv. Martina konal slávnostný koncert Komorného orchestra Sofijskí sólisti, ktorý bol pod záštitou veľvyslankyne Bulharskej republiky na Slovenku J.E. Yordanki Čobanovej. Oficiálneho otvorenia Bulharského predsedníctva na Slovensku v Rade Európskej únie 2018 sa zúčastnili námestníci, členovia parlamentu, starostovia, diplomatický zbor, univerzitní a kultúrni predstavitelia, žurnalisti a zástupcovia bulharskej komunity na Slovensku. V programe odzneli skladby Johanna Sebastiana Bacha – Fantázia a fúga v G dur, Marina Goleminova – Žatva a Tanec, Franza Schuberta – Smrť a dievča, pod vedením dirigenta Plamena Džurova a sólistov Jordana Dimitrova a Stoimena Peeva.

2.jpg

Komorný orchester Sofijskí sólisti vznikol v roku 1962 a dodnes mal viac ako 3000 koncertov po celom svete. Získal ocenenia prestížnych festivalov v Nemecku, Francúzsku a ovácie na ďalších významných festivaloch v Španielsku, Chorvátsku, Taliansku, Belgicku a Nórsku. Traja dirigenti majú zásluhy na súčasnej vysokej úrovni orchestra – Vasil Kazandžiev, Emil Tabakov a súčasný dirigent Plamen Džurov, ktorý ho prevzal v roku 1988 a vedie ho až do dnes. S týmto výnimočným obsadením vystúpil na stovkách koncertov, vrátane medzinárodných turné po Európe, Amerike a Ázii. V rádiu a televízii existuje viac ako 400 ich nahrávok bulharských a zahraničných skladateľov.

3.jpg

Koncert v Bratislave bol súčasťou turné, ktoré sa týkalo oficiálneho otvorenia Bulharského predsedníctva v Budapešti, Ľubľane a v Bratislave.  Toto dych vyrážajúce vystúpenie vyvolalo u divákov búrku emócií a aplauz prichádzal ako vlnobitie, ktoré nechcelo utíchnuť, vďaka čomu sa každý Bulhar v sále cítil pyšným vďaka výnimočnému talentu Sofijských sólistov!

4.jpg
5.jpg
7.jpg
9.jpg
Mesiac Bulharskej Kultúry v Bratislave, rozhovor s Vaniou Radevou

Mesiac Bulharskej Kultúry v Bratislave, rozhovor s Vaniou Radevou

Na ceste Mária Nikolova

Na ceste Mária Nikolova