Sv. Trifon Zarezan – sv. Valentín 2014

Sv. Trifon Zarezan – sv. Valentín 2014

Dňa 14.02.2014 sa v Bulharskom kultúrnom inštitúte v Bratislave konalo tradičné stretnutie Bulharov a ich priateľov na Slovensku venované sviatkom Trifona Zarezana a Sv. Valentína.

Hostí akcie privítal predseda Bulharského kultúrneho zväzu, pán Emil Cankov spolu s pani Vaniou Radevou, riaditeľkou BKI.

Prítomní sa dozvedeli o histórii sviatku zasvätenom sv. Trifonovi, ktorý sa stal patrónom vinárov. Taktiež sa viaže k začiatku prvých jarných poľnohospodárskych prác. Po dlhej zime sa opäť začína ročný cyklus obrábania viníc, symbolicky bola pristrihnutá vetvička viniča pre dobrú tohtoročnú úrodu.

Korene tohto sviatku siahajú až do staroveku, keď boli bulharské zeme obývané kmeňmi Trákov, známych v celom antickom svete umením pestovania viniča a výroby kvalitného vína. Možno kvôli tomu je v antickej mytológii zaužívané, že boh vína a viníc Dionýz pochádzal z Trácie – územia terajšieho južného Bulharska. Po príchode na Balkánsky polostrov starí Bulhari a starí Slovania prevzali trácke tradície vinárstva a vinohradníctva. Neskôr bol tento sviatok zasvätený kresťanskému svätcovi Trifonovi, ochrancovi vinárov, sokoliarov a záhradníkov.

Vďaka bohatému hudobno-tanečnému programu, tradičnému chutnému bulharskému jedlu a nápojom bol večer veľmi veselý, zábavný a srdečný.

Organizátori: Bulharský kultúrny zväz a Bulharský kultúrny inštitút.

Tvorivá dielňa 2014

Tvorivá dielňa 2014

BASS FEST 2014 „Slovak Double Bass Club“ – Bulgarian & Slovak Friendship Concert

BASS FEST 2014 „Slovak Double Bass Club“ – Bulgarian & Slovak Friendship Concert