Frankofónny hudobný večer 2014

Frankofónny hudobný večer 2014

V priebehu mesiacov marec a apríl Francúzske veľvyslanectvo a Francúzsky inštitút ako každý rok oslavujú dni Frankofónie na Slovensku. Spoločne s ďalšími diplomatickými misiami a kultúrnymi inštitútmi – členmi a pozorovateľmi Medzinárodnej organizácie Frankofónie (MOF), ktorej člen je aj Bulharsko organizujú sériu kultúrnych podujatí.

Dňa 19.03.2014 sa v Moyzesovej sieni Univerzity J. A. Komenského v Bratislave konal večer v rámci týždňa francúzskeho jazyka, Frankofónie a prijatia univerzity Komenského za právoplatného člena Univerzitnej agentúry Frankofónie (AUF).
Pri tejto príležitosti členské a pozorovateľské štáty MOF usporiadali podujatie – koncert a bufet s ochutnávkou národných jedál frankofónnych krajín, vína a nápojov.

Akcie sa zúčastnili vedúci zástupcovia diplomatických misií, vrátane J.E. pani Margarity Ganevej – mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne Bulharska na Slovensku. Riaditelia a členovia kultúrnych inštitúcií, vedenie univerzity Jána Amosa Komenského, pedagógovia, študenti a ďalší hostia – fanúšikovia francúzskeho jazyka a kultúry zaplnili kuloáre a krásnu sieň univerzity. Veľvyslankyňa Ganeva a pani Radeva – riaditeľka BKI, dostali mnoho komplimentov za lahodné pochúťky a kvalitné vína, ktoré boli ponúknuté na bulharskom stánku.

Od 18:00 h mali návštevníci možnosť ochutnať slané a sladké špeciality ako sú bulharské sarmy (viničné listy plnené ryžou), dva druhy banice (slaný koláč so syrom a s pórom), švajčiarske syry, belgické čokolády a wafle, egyptské tulumbičky (cukrovinky), poľskú kapustnicu a pirohy, maďarské pagáčiky ako aj výborné vína a pivá.

P1014052_450.jpg

Od 19:00 h začal koncert Cloé Dutrèfle (www.cloedutrefle.com) – belgickej speváčky a multi-inštrumentalistky, ktorá sa zúčastnila mnohých medzinárodných hudobných súťaží. Je skvelou speváčkou moderného francúzskeho šansónu a má veľa fanúšikov po celom svete. Koncertovala v Anglicku, Nemecku, Švajčiarsku, Holandsku, Taliansku, Brazílii, Číne a Vietname.

Spievala piesne s precítenými a intelektuálnymi textami zo svojho najnovšieho albumu, hrala na klavír a gitaru v sprievode elektronického hudobného mixu a orchestra a v pozadí s multimediálnymi a vizuálnymi efektmi. S vystúpením získala obdiv a potlesk všetkých prítomných v Moyzesovej sieni.

Po prestávke nasledoval koncert francúzskej skupiny Thierry and Friends (www.thierryandfriends.sk). Thierry Ebama v r. 2003 založil skupinu, ktorej hudba stojí na pravých koreňoch reggae a afrického folklóru. Filozofické texty sú spievané vo francúzštine a v angličtine. Svojim prirodzeným vystupovaním postavili publikum na nohy, ktoré tancovalo do konca koncertu a búrlivým aplauzom vracali členov kapely niekoľko krát späť na scénu.

Dni Frankofónie na Slovensku budú pokračovať v apríli ďalšími kultúrnymi akciami členských štátov MOF. Bulharský kultúrny inštitút pripravuje výstavu pod názvom Eklektický kaleidoskop výtvarníka zo Starej Zagory, Valentina Dončevského. Umelec je členom Zväzu bulharských výtvarníkov, nositeľom mnohých bulharských a medzinárodných ocenení a dvakrát sa zúčastnil medzinárodného výtvarného Jesenného salónu v Paríži – v r. 2005 a posledne na jeseň r. 2013.
Organizátori: Veľvyslanectvo Francúzskej republiky, Veľvyslanectvo Belgického kráľovstva, Veľvyslanectvo Bulharskej republiky, Francúzsky inštitút, Univerzita J. A. Komenského v Bratislave, Francúzska škola v Bratislave, BKI a ďalšie veľvyslanectvá a kultúrne inštitúty, ktoré sú členmi a pozorovateľmi MOF na Slovensku ako Kanada, Poľsko, Švajčiarsko, Maďarsko a Egypt.

Jarná kulinárska súťaž 2014

Jarná kulinárska súťaž 2014

Štátny sviatok 3. marec - Deň oslobodenia Bulharska

Štátny sviatok 3. marec - Deň oslobodenia Bulharska