Štátny sviatok 3. marec - Deň oslobodenia Bulharska

Štátny sviatok 3. marec - Deň oslobodenia Bulharska

Dňa 04.03.2014 sa v Pálffyho paláci uskutočnil slávnostný večer na počesť štátneho sviatku – Dňa oslobodenia Bulharska (1878). Pri tejto príležitosti sa konal koncert skupiny YOTZOV KLARINET SEXTET a vernisáž výstavy detských diel - ikon a sĺnk pod názvom Nech je svetlo.

V úvodnom slove J.E. pani Margarita Ganeva, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Bulharskej republiky na Slovensku, vyzdvihla obrovský význam tohto dňa pre Bulharsko. Pozastavila sa nad kľúčovými historickými momentmi, ktoré predchádzali tomuto dátumu a viedli k zmenám v postoji nie len Bulharov, ktorí túžili po slobode, ale aj v celom európskom spoločenstve 19. storočia. Pani veľvyslankyňa Ganeva, poukázala na úlohu dvoch osobností, ktoré niesli vo svojich srdciach plameň tejto národnej túžby, ktorý sa ich smrťou mení na fakľu osvetľujúcu cestu celému národu cez všetky zvraty najnovšej bulharskej histórie.

Tretí marec je významný dátum, kedy Bulharsko opäť ožíva na mape Európy po takmer 500-ročnej nadvláde Osmanskej ríše.

Po krutom a krvavom potlačení Aprílskeho povstania 1876, ktoré vyvolalo veľký ohlas v Európe, mnohí významní európski verejní i štátni činitelia podporili Bulharov. Patrili k nim napríklad William Gladstone a Victor Hugo.

Začala sa Rusko-turecká vojna (1877-1878), ktorej sa zúčastnili Bulhari, Rusi, Rumuni, Fíni, Srbi a ďalší kresťania. Skončila sa porážkou Osmanskej ríše a podpisom San-Stefanskej mierovej zmluvy 3. marca 1878. Tento deň slávia Bulhari ako Deň oslobodenia Bulharska.

Po úvodnej reči Jej excelencie, pozdravila hostí pani Tatiana Kostadinova, zakladateľka Združenia Duchovné zrkadlo. Predstavila publiku pedagógov a žiačky, ktorých diela žiarili na stenách krásneho Pálffyho paláca. Použitím rôznych techník deti vytvorili ikony a slnká, ktoré v sebe nesú farebnosť a svetlo bulharskej duchovnosti

Združenie Duchovné zrkadlo pomáha deťom a spolupracuje s poprednými umeleckými školami so zameraním na výtvarné umenie. Sú nimi Art Centrum Vidima v meste Sevlievo a Ateliér Duchovné zrkadlo – Kultúrny dom L. Karavelov v dedine Kurtovo Konare.

Expozícia zahŕňa 50 diel, ktoré boli prezentované na mnohých miestach ako v Bulharsku, tak aj v centrále UNESCO v Paríži (v r. 2013), kde výstavu otvorila pani Irina Bokova – generálna riaditeľka UNESCO.

Pódium už patrilo hudobnej skupine YOTZOV KLARINET SEXTET, ktorá navodila neopakovateľnú a veselú atmosféru a nabila publikum pozitívnou energiou.

YOTZOV KLARINET SEXTET založil v r. 2011 hudobník Borislav Yotzov. Ostatní členovia skupiny – Cvetelina Naydenova, Angelina Gočeva, Martin Kotrulev, Faradž Akbarov a Yavor Gaydov sú jeho študenti a skvelí hudobníci, ktorí stále výraznejšie účinkujú v hudobnom svete. Vo svojej biografii má YOTZOV KLARINET SEXTET nahratých 15 samostatných koncertov.

Borislav Yotzov je nositeľom ceny Únie Bulharských hudobníkov a tanečníkov KRIŠTÁĽOVÁ LÝRA 2006. YOTZOV KLARINET SEXTET bol nominovaný na túto cenu v roku 2012.

YOTZOV KLARINET SEXTET získava popularitu vďaka vysokej kvalite prevedenia, modernej vízii, atraktívnemu prezentovaniu na koncertnom pódiu a svojej unikátnej hudbe, ktorá potešila všetkých hostí slávnostného večera. Skupina predstavila bohatý program vlastných skladieb, ale aj kompozície iných autorov v žánroch – džez, rok, folklór, pop a etno, ktorý vyvolal u publika búrlivý aplauz.

Slávnostného večera sa zúčastnili slovenskí vysoko postavení predstavitelia štátnej správy, členovia diplomatického zboru, primátori miest a regiónov, poprední intelektuáli, novinári a členovia bulharských združení, žijúcich v Bratislavskom kraji.

Organizátori: Veľvyslanectvo Bulharskej republiky v Slovenskej republike a Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave.

Frankofónny hudobný večer 2014

Frankofónny hudobný večer 2014

Výstava Bulharskí svätci k príležitosti štátneho sviatku - 3. marec

Výstava Bulharskí svätci k príležitosti štátneho sviatku - 3. marec