Vianočný charitatívny bazár 2015

Vianočný charitatívny bazár 2015

Dňa 22. novembra 2015 sa v Starej tržnici v Bratislave uskutočnil 24. Vianočný charitatívny bazár. Podujatie sa konalo pod záštitou pani Jarmily Lajčákovej – manželky ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky. Organizátorom bazáru bol Medzinárodný dámsky klub v spolupráci s diplomatickými misiami a kultúrnymi inštitúciami na Slovensku.

Tento rok sa ho zúčastnili Bulharsko, Srbsko, Turecko, Slovensko, Francúzsko, Taliansko, Egypt, Irak, Japonsko, Bielorusko, Rumunsko, Azerbajdžan, Ukrajina, Rusko, Rakúsko, USA a ďalšie. Ponúkali suveníry, propagačné materiály, jedlá, nápoje a rôzne typické produkty daných krajín a pre návštevníkov bola pripravená vianočná tombola s hodnotnými cenami.

Bulharský stánok bol už z diaľky rozpoznateľný svojou výzdobou – bulharskými krojmi a plagátmi, zobrazujúcimi krásu Bulharska. Naši účastníci pripravili pre hostí tradičné bulharské jedlá ako banicu (slaný syrový koláč), syry, jogurty, ljutenicu (zeleninová pomazánka), tikvenik (tekvicový koláč), bulharské vína a vianočné suveníry, vyrobené žiakmi z bulharskej školy „Christo Botev“ v Bratislave. Veľký záujem vyvolali aj produkty kozmetickej značky Bulharská ruža - Plovdiv, rovnako ako aj bio výrobky, ktoré obsahujú svetoznámy liečebný Lactobacillus Bulgaricus.

Vďaka spoločnému úsiliu veľvyslanectva Bulharskej republiky v Slovenskej republike, Bulharskému kultúrnemu inštitútu, bulharskej škole a bulharským podnikateľom na Slovensku bola naša krajina dôstojne prezentovaná. Aj tohtoročný výťažok z predaja bude použitý na dobročinnosť na území Slovenska, a to vo sfére zdravotníctva, vzdelávania, pre ľudí s hendikepom a i.

Podujatia sa zúčastnila bulharská veľvyslankyňa J.E. pani Margarita Ganeva, ako aj ďalší diplomati z bulharského veľvyslanectva, učitelia z bulharskej školy a celý pracovný tím BKI. Na bulharskom stánku sa zastavovali veľvyslanci iných krajín, zahraniční hostia Bratislavy, Slováci, ktorí poznajú a majú radi bulharskú kuchyňu a kultúru vďaka letným zážitkom na pobreží Čierneho mora. Všetky kozmetické a kulinárske výrobky sa predali veľmi rýchlo a veľkému úspechu sa tešilo bulharské víno a suveníry. Toto umožnilo bulharskému tímu vyzbierať solídnu čiastku, ktorú darovali na charitu. Podarilo sa im tak prepojiť bulharského a slovenského vianočného ducha v mene dobra a lásky.

Hlaholika v obrazoch Antonie Duende

Hlaholika v obrazoch Antonie Duende

4% Vesmíru – bulharský dokumentárny film

4% Vesmíru – bulharský dokumentárny film