Výstava Biely skok profesora Greddyho Assu

Výstava Biely skok profesora Greddyho Assu

Od 3. marca do 3. apríla sa v Slovenskej republike konal Mesiac bulharskej kultúry. Začal sa podujatiami venovanými oslavám štátneho sviatku Bulharska – 3. marcu. V reprezentatívnej sieni Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Dvorane bola otvorená autorská výstava profesora Greddyho Assu. Ako posledná udalosť tohto bohatého kultúrneho mesiaca bulharského spoločenstva bola pre širokú verejnosť otvorená táto výstava prof. Greddyho Assu pod názvom Biely skok, ale tento krát v galérii Bulharského kultúrneho inštitútu (BKI) v Bratislave.

Greddy_Assa(20).jpg

Pani Vania Radeva, riaditeľka BKI privítala hostí, medzi ktorými boli pani Violeta Králova – predsedníčka Spoločnosti voľných výtvarných umelcov na Slovensku, diplomati, výtvarníci, hudobníci, novinári, zástupcovia z oblasti kultúry a priatelia Bulharska.

Pani Radeva predstavila návštevníkom diela tohto bulharského umelca, ktorého meno je jedným z najpopulárnejších v súčasnom bulharskom umení. Maľuje abstraktnú maľbu, akty, krajiny a preferuje techniky olejomaľby, akvarelu a tušovej kresby. Charakteristické pre jeho individuálny štýl sú symbolizmus, intenzita a kontrast použitých farieb, ktoré vyžarujú silnú tvorivú energiu.

Pre názov výstavy sa umelec nechal inšpirovať básňou Vasilija Kansinského – Biely skok. Obrazy sú abstraktnou maľbou oslobodenou od nútenej sugescie – farebnosť pôsobiaca ako čistý zvuk. Pohyby štecom smerom dole, hore, nátlak, amplitúdy, rozdielna intenzita svetla. Priestor čistoty a jednoduchosti.

Biely skok za bielym skokom.
A za týmto bielym skokom
znovu biely skok.
V každom bielom skoku jeden biely skok. 

Vasilij Kandinskij

Výtvarník o sebe hovorí: „Neo-poetický expresionizmus je umelecký smer, do ktorého ma zaradili pred otvorením mojej výstavy v galérii Broom Street v roku 1996 v New Yorku.

Toto hodnotenie považujem za spontánne, ambiciózne a pravdivé a zodpovedá mojim predstavám o súčasnosti. Takto by som sa možno mohol priblížiť k svojmu vlastnému profilu ako umelec. Moje snahy nie sú nasmerované k tomu, aby znázorňovali, ale aby vzbudzovali estetiku dnešného dňa. Bez náhlenia, iba s disciplínou a vnútorným presvedčením sa snažím priblížiť k neviditeľnému dialógu, ktorý prebieha, inšpiruje a dotýka sa diváka.

Vždy som si myslel, že najťažšie nakresliť je prepojenie medzi udalosťou, priestorom a časom.

Pokusy, ktoré robím na plátne ma privádzajú k pocitu, že tak aj rozmýšľam.

Niektorí umelci to robia bez najmenšieho náznaku patetickosti a úsilia a dosahujú tieto neviditeľné úbežné body svojej tvorivej prace – s ľahkosťou a eleganciou svojich novozrodených duševných stavov. Pre iných je to dlhá cesta, bohužiaľ, som možno jedným z nich“.

Prof. Greddy Assa (*1954, Pleven)

Výtvarník absolvoval univerzitu „Sv. Sv. Cyrila a Metoda“ vo Velikom Tarnove v Bulharsku, odbor Nástenná maľba. Greddy Assa zrealizoval mnohé samostatné výstavy v Bulharsku, Nemecku, Luxembursku, Poľsku, USA, Slovinsku, Južnej Kórei, Francúzsku, Holandsku, Švédsku, Švajčiarsku, Veľkej Británii a ďalších krajinách.

Jeho obrazy sú vo vlastníctve popredných bulharských a svetových galérií, ako Národná výtvarná galéria v Sofii, Sofijská mestská výtvarná galéria, „Bundestag“ v Berlíne, Múzeum „Petra Ludwiga“ v Kolíne, Kolekcia „Frank Pasches“ v Baden-Badene, Múzeum holokaustu vo Washingtone, Múzeum európskeho umenia v New Yorku, Kolekcia „John Burns“ k Boston College v Bostone, Múzeum súčasného umenia v Niši, Korporatívna kolekcia „Studio 9“ v Londýne a ďalších.

Organizátor: BKI Bratislava

Interview s Vaniou Radevou pre Bulharský štátny rozhlas

Interview s Vaniou Radevou pre Bulharský štátny rozhlas

Chytrák Peter – prezentácia knihy a premietanie rovnomenného filmu

Chytrák Peter – prezentácia knihy a premietanie rovnomenného filmu