„Martin, Dačko a ich matka”

„Martin, Dačko a ich matka”

Dňa 22.04.2015 bola v komornej sále Divadelného združenia GUnaGU, ktoré sa nachádza v centre Starého mesta v Bratislave predstavená bulharskej komunite inscenácia Národného divadla Ivana Vazova „Martin, Dačko a ich matka”. Autor a režisér monodrámy je Kamen Donev a hlavnú rolu stvárnila herečka Karla Rachal.

Pani Radeva, riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave pozdravila publikum, porozprávala im o vzniku divadelnej hry a predstavila im životopisy autora Kamena Doneva, ako aj herečky Karly Rachal.

Herec Kamen Donev sa narodil v roku 1971. Ukončil herectvo na Vysokej škole múzických umení v Sofii u prof. Krikora Azariana a doc. Todora Koleva. Hral v Divadle bulharskej armády v Sofii a v televíznej relácii „Ulica“ režiséra Tedyho Moskova.

Stvárnil viac ako 40 divadelných a filmových rol a napísal nad 30 dramatických diel, medzi ktorými sú „Lietadlo dezertér“, „Amazonka“, „Divadelná hra o ľuďoch v jednom dome“, „Medový týždeň“, „Stav núdze“ a ďalšie.

Zrealizoval autorské inscenácie a choreografie, z ktorých najznámejšia je „Pohľad učiteľa ľudového umenia.“ Zúčastnil sa bulharských i medzinárodných divadelných festivalov. Jeho všestranný talent sa prejavuje aj v hudobnej sfére. Koncertuje so svojou orchestrovou formáciou „Orkestarči“, ktorého členmi sú najlepší folkoví a jazzoví hudobníci z Bulharska.

Herečka sa narodila v roku 1977 v Dubaji. Absolvovala Vysokú školu múzických umení v Sofii u prof. Stefana Danailova. Debutovala rolou Loty v „Utrpení mladého Werthera“ od Goetheho v malom mestskom divadle „Za kanálom“. V roku 1996 sa stala členkou hereckého súboru Národného divadla Ivana Vazova, kde stvárnila roly: Nataše v „Na dne“ od Maxima Gorkijho, Demiry v „Dvojboji“ od Ivana Vazova, Fiammetty v „Decamerone alebo krv a rozkoš Boccaccia“ – predstavenie Alexandera Morfova, Savky v „Albene“ od Jordana Jovkova, Venuše v „Voľnom dni“ od Kamena Doneva, Amelie v „Dome Bernardy Alby“ od F.G. Lorca a i. Má za sebou mnohé vystúpenia ako interpretka a skladateľka populárnej hudby hitov ako „Rúžový dážď“ a „Klam ma“.

Divadelná hra „Martin, Dačko a ich matka“ je o žene uväznenej v ničivej každodennej rutine. Žena, ktorá má v konečnom dôsledku potrebu vyjsť zo svojej ulity. To všetko sa odohráva na jednej z čiernomorských pláží. Postava Karly nadáva svojim synom, dáva im lekcie dobrých mravou, žiaľ nie vždy veľmi vhodné, počúva v nahlas pustenom rádiu Kyle Minogue a Lili Ivanovu, telefonuje so svojim manželom a ich susedou Vaniou, takže ju počuje celá pláž. A všetkým je jasné, že sa snaží vybíjať si svoje komplexy, ako každá žena z provincie. Postupne ju aj jej synov začína divák ľutovať.

V hre je jeden symbolický obraz – žltý nafukovací vankúšik. Ten sa stáva príčinou celej drámy a je prvopočiatočným symbolom materiálneho, toho čo nás pevne drží na zemi. Tým ako odplával ďaleko na vlnách sa stal stelesnením voľnosti a dobrodružstva, ktoré nám dávajú možnosť oslobodiť sa aspoň na chvíľu od každodenných povinností.

Monodráma je napísaná podľa skutočného príbehu. Vďaka citu pre absurditu bežného života sa Kamenovi Donevovi podarilo z banálneho príbehu urobiť show a umelecké dielo zároveň. Herečka Karla Rachal svojou veľkolepou hrou rozosmiala prítomných v sále.

Organizátor: BKI Bratislava.

Veľkonočný koncert 2015

Veľkonočný koncert 2015

Interview s Vaniou Radevou pre Bulharský štátny rozhlas

Interview s Vaniou Radevou pre Bulharský štátny rozhlas