Výstava svetoznámeho bulharského sochára a maliara Stavriho Kalinova

Výstava svetoznámeho bulharského sochára a maliara Stavriho Kalinova

Dňa 11. mája 2016 priestory Bulharského kultúrneho inštitútu oslnili obrazy jedného z najpoprednejších bulharských sochárov a maliarov - Stavriho Kalinova.

Pani Vania Radeva, riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave, srdečne privítala hostí výstavy a v krátkosti predstavila umelecký životopis bulharského maliara. V galérii Bulharského kultúrneho inštitútu boli predstavené všetky obdobia a techniky umelca: sochy, grafiky, veľkoplošné maľby, osvetlené sklenené obrazy, studená keramika. V tomto malom priestore divák výstavy ako keby magickým spôsobom dokázal prejsť z tráckych hrobiek cez chrám Hagia Sofia až do katolíckych katedrál Európy interpretovaných „kalinografickým“ spôsobom.

Známy sochár sa narodil v roku 1944 v meste Vidin. Tvorí v oblasti malej plastiky, maľby a úžitkového umenia. Pracuje s hodvábom, sadrou, bronzom, striebrom, zlatom a studenou keramikou, avšak v poslednom čase jeho obľúbeným materiálom je sklo. Mal výstavy po celom Bulharsku, ale aj v zahraničí, všade tam, kde žijú Bulhari.

Špeciálnou technikou vytvára portréty Vasila Levského, Julesa Pascina, Johna Atanasova, Borisa Christova, Nikolaja Gjaurova a iných známych Bulharov. Maľuje ikony, a okrem toho je autorom množstva sošiek festivalov a súťaží, medzi ktorými patria Zlatá Mesemvrija a literárna cena Balkanika 2006. Jeho dielom je socha Pravda o pere pred Bulharskou tlačovou agentúrou v Sofii.

Je nositeľom celého radu ocenení, vrátane Krištáľovej hviezdy Galérie Makta pre najlepšiu výstavu roka 1995 ceny Zlatý vek Ministerstva kultúry pre osobitný prínos v popularizácii bulharskej kultúry.

Majiteľmi jeho diel sú Pápež, Simeon Sakskoburggotski, Vladimir Putin, Calvin Klein, Paco Rabanne a ďalšie známe osobnosti. V roku 1998 profesor Ľubomir Stojkov vydal knihu Kalinografia. Rozhovory so Stavrim Kalinovom.

Dnes Kalinov patrí medzi 100 najvýznamnejších a medzinárodne uznávaných bulharských osobností, teda vedcov, umelcov, ekonómov, ktorí sú držiteľmi Certifikát pre prínos k rozvoju krajiny. Jeho výstava v Bruseli koncom roku 2006 bola tvárou Bulharska pri oficiálnom vstupe krajiny do Európskej únie.

Svojim neopakovateľným rukopisom a špecifickým pohľadom na svet si diela Stavria Kalinova získali hostí Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave, ktorí prišli užiť si a zoznámiť sa jednak s krásou, ktorú vytvárajú ruky sochára, a jednak s jeho nemenej zaujímavou osobnosťou. Umelcov príbeh o jeho inovatívnych technikách a о nezvyčajnom lete jeho predstavivosti, ako aj jeho magnetická prítomnosť inšpirovali hostí inštitútu stráviť celé hodiny v galérii.

Premiéra divadelnej hry Christa Bojčeva Podzemní - Popradské mestské divadlo

Premiéra divadelnej hry Christa Bojčeva Podzemní - Popradské mestské divadlo

Oslava Dňa Európy 2016

Oslava Dňa Európy 2016