Výstava Orfeika - Metamorfózy v Banskej Bystrici

Výstava Orfeika - Metamorfózy v Banskej Bystrici

Dňa 14. júla 2016 bola v modernej a priestrannej sále Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici predstavená spoločná výstava Orfeika - Metamorfózy Nikolu Koleva a Donča Dončeva. Obaja autori sa výnimočným spôsobom vzájomne dopĺňajú prostredníctvom svojej precíznosti, snahy o dokonalosť a perfekcionizmu v práci. S týmito vlastnosťami sa im úspešne darí urobiť dojem na publikum a osloviť znalcov umenia.

Nikola Kolev je známy bulharský sochár. Vysokú školu výtvarných umení ukončil v Sofii, odbor drevoplastika, ale venuje sa tomu, po čom vždy túžil – kovoplastike. Autor je známy svojimi početnými výstavami v Bulharsku a po celom svete. Štýl, v ktorom tvorí a rozvíja sa, je magický realizmus a jeho diela sú prototypmi fantastického a metafyzického. Napriek tomu sa však pridŕža fundamentálnych prvkov kompozície.

Druhý autor Dončo Dončev vyštudoval odbor maľba na Univerzite sv. Cyrila a Metoda vo Velikom Tarnove. Dončo nie je typickým výtvarníkom so štetcami a farbami z ateliéru – je novátorom. Svieže a rôznorodé idey, ktoré predstavuje sú výsledkom tvrdej práce a vytrvalosti, ale aj prejavom slobody v myslení a túžbou po experimente a radikálnej zmene vo všetkých formách umenia. Projekt Orfeika - Metamorfózy obsahuje diela, ktoré sú si vzájomne protikladné, ako napr. deň a noc. Témy a hrdinovia sú inšpirované múdrosťou, bohatstvom a mýtami antického sveta.

20160714_155623_resized.JPG

K príjemnej atmosfére na vernisáži prispel svojím hudobným vystúpením slovenský jazzman Ivan Nagy, ktorý 25 rokov svojho života strávil v Kanade. Z úcty k bulharským umelcom si vyhľadal partitúry známych bulharských šlágrov, ktoré ponúkol publiku v neopakovateľnej jazzovej podobe. K originálnemu spôsobu jeho podania sa pridal aj miestny hudobník s fujarou, tradičným slovenským hudobným nástrojom, zapísaným do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Bulharskí výtvarníci boli riaditeľom Štátnej vedeckej knižnice oslovení, aby sa podpísali na gotickú stenu slávy, kde sú podpísaní slávni a významní vedci, kultúrni dejatelia, umelci a polici, hosťujúci v Banskej Bystrici.

Medzi prítomnými boli výtvarníci, zástupcovia z oblasti kultúry a priatelia kultúrneho inštitútu, ktorí sa prišli potešiť neprekonateľným a magickým prácam oboch bulharských umelcov. Kurátor výstavy povedal: "Z dlhodobej skúsenosti viem, že výstavy, zabezpečené bulharským kultúrnym inštitútom v Bratislave sú vždy na veľmi vysokej úrovni, ale tentokrát, keď som vyberal diela z obalov, cítil som, akoby mi Boh pohladil dušu". Ako najväčší prejav uznania pre organizátorov, aj pre oboch výtvarníkov, ktorí boli akceptovaní a pozvaní na Medzinárodní umelecký plener do Dudiniec v septembri. Slovenskí hostitelia sa tak snažili prejaviť vďaku za veľkolepý zážitok z kontaktu s ich umením.

100. výročie tragickej smrti Dimča Debeljanova

100. výročie tragickej smrti Dimča Debeljanova

Oratnitza na Bažant Pohode 2016

Oratnitza na Bažant Pohode 2016