Listovanie Ivajla Evstatieva

Listovanie Ivajla Evstatieva

Dňa 16. marca 2017 bola vo výstavnej sieni Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave otvorená výstava malieb bulharského marinistu Ivajla Evstatieva Listovanie. Výstava bola výnimočne dobre prijatá, pretože po relatívne dlhom časovom období v slovenskom hlavnom meste bol prezentovaný autor stelesňujúci predstavu slovenského publika o bulharskom mori, o typickej bulharskej architektúre, o zrelom ovocí zaťažujúcom stromy, o morských čajkách volacích k nekonečnému horizontu. Pre Slovákov Bulharsko - to je more.

Samotný autor sa narodil v meste Ruse, na brehu Dunaja, ktorý, pretekajúc cez skorú celú Európu, spája Slovensko a Bulharsko. Ivajlo Evstatiev avšak nie je „riečnym“ ale „morským“ maliarom. V súčasnosti tvorí a prejavuje sa prevažne vo Varne, Burgase, Nesebari. Podľa kritikov súčasného umenia proces vytvárania jeho malieb je flirtom so zmyslom pre farby, a akcent jeho tvorby nie je v konkrétnosti, ale nachádza sa v potichu prenikajúcom svetle, v palete rozžeravenej do ohniva, v nepravidelných synkopách jazzovo štylizovaných farebných kompozícií. Maliar máva samostatné a spoločné výstavy v rodnej krajine a v zahraničí, a jeho diela sú majetkom súkromných galérií a zberateľov nie iba v Bulharsku ale aj po celom svete. Jeho obrazy vlastnia napríklad grécky prezident a holandská kráľovná Beatrix, a po výstave v Bratislave sa k ním pripojila aj veľvyslankyňa Bulharskej republiky v Slovenskej republike J. E. pani Jordanka Čobanova.

Výstavu malieb Ivajla Evstatieva Listovanie otvorila riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave pani Vania Radeva, ktorá, potom ako privítala prítomné publikum a poďakovala autorovi za jeho osobnú prítomnosť v Slovenskej republike, v krátkosti predstavila niektoré hodnotenia vybraných kritikov súčasného umenia na jeho tvorbu. Podľa nich jeho umelecké zahrávanie sa s odtieňmi a kontrastom farieb doplňuje celkový umelecký dojem a vytvára estetické plátna, ktoré sú ľahké, nenápadné, plné života a výnimočne elegantné, pričom týmto spôsobom maliar, štedrý v miešaní zložitých tónov a nuáns, nabíja aj tie najvšednejšie námety magnetizmom a záhadnosťou, a každý jeho pohyb štetcom predstavuje inú emóciu nadiktovanú unikátnym javom ako je nepredvídateľnosť, improvizácia či vnútorná horlivosť.

Záverom, výstava Listovanie v Bratislave môže byť ohodnotená ako návrat predstavenia Bulharska v zahraničí ako krajiny spojenej s letom, slnkom, plážami, loďkami a veľkej romantiky...

Záverečný večer Mesiaca frankofónie na Slovensku

Záverečný večer Mesiaca frankofónie na Slovensku

Film Bulharská rapsódia

Film Bulharská rapsódia