„Láska, svetlo, nádej" Lili Dimkovej - Dni Sofie v Bratislave 2017

„Láska, svetlo, nádej" Lili Dimkovej - Dni Sofie v Bratislave 2017

Mesiac september sa v Bratislave odlišuje sériou kultúrnych udalostí, venovaných Dňom mesta Sofia pod záštitou primátorky pri mesta Sofia pani Yordanki Fandakovej a primátora mesta Bratislava pána Iva Nesrovnala.

1.jpg

Jubilejná expozícia malieb Lili Dimkovej Láska, svetlo a nádej, je ďalšia bulharska výstava prezentovaná počas týchto jesenných sviatočných dní v roku 2017. Výtvarníčka je dcéra významného bylinkára a liečiteľa Petra Dimkova a tento rok oslavuje svoje 85-ročné jubileum. Jej obrazy očarujú a robia nás lepšími, pretože je v nich prienik svetla. Jej portréty a scenérie hľadajú vnútorné dimenzie, ktoré sú zviditeľnené farbami a pohybom. Priehľadnosť v tvárach, očiach, nebi, zemi, drevách a vodách, vytvára dojem na divákov a pomáha pocítiť, že matéria je nie len hmotou, ale živým tajomstvom, vzrušujúcou svätou energiou.

2.jpg

Lili Dimkova mala samostatné výstavy v rôznychmestách, nie len v Bulharsku, ale aj v múzeu Nikolaja Roricha v New Yorku, v San Franciscu, Alžírsku, Maroku, Berlíne, Budapešti a vo Viedni. Bulharský klasik Dečko Uzunov o nej povedal:  „Lili Dimkova je výtvarníčka obdarená jedinečným cítením. Neha, svetlo a pohyb sú charakteristické črty jej umenia, tieto vlastnosti vidíme v obrazoch, napríklad v postavách dievčat Lazariek, v obradných tancoch fašiangov alebo v rytme a pohybe prírody.“

3.jpg

Vo výstavnej sieni Zičiho paláca v Starom meste v Bratislave sa stretlo mnoho poslancov, umelcov, novinárov, príslušníkov bulharskej diaspóry a ich priateľov. Ľudia gratulovali synovi a švagrinej výtvarníčky, ktorí boli špeciálnymi hosťami z Bulharska. Tí s úctou rozprávali o živote Lili Dimkovej, o jej otcovi, známom bylinkárovi a liečiteľovi, Petrovi Dimkovi a o ich spoločnom učiteľovi Petrovi Dunovi, ktorí ich všetkých inšpiroval k duchovnému životu, oddanému Bohu, Vesmíru a ľuďom.

4.jpg
10.jpg
„Rastie, ale nestarne" - Dni Sofie v Bratislave 2017

„Rastie, ale nestarne" - Dni Sofie v Bratislave 2017

„Grafika a ilustrácia" - Dni Sofie v Bratislave 2017

„Grafika a ilustrácia" - Dni Sofie v Bratislave 2017