„Súzvuky“ - Dni Sofie v Bratislave 2017

„Súzvuky“ - Dni Sofie v Bratislave 2017

Dňa 22.09.2017 hudobnú sálu Zičiho paláca v centre mesta Bratislavy, rozozvučala klasická a duchovná hudba bulharského ansámblu Súzvuky budúcnosti. Táto udalosť je pokračovaním výstavy maliarky Lili Dimkovej a bola súčasťou Dní mesta Sofia 2017 v Bratislave. Koncert bol pod záštitou J.E pani Yordanki Čobanovej a je venovaný bulharskému sviatku, ktorý je 22. septembra – Deň nezávislosti.

1.jpg

Bohatý program sa skladal z dvoch častí – v prvej boli zahrnuté interpretácie európskych skladateľov I. Bacha, G. Handela, G. Cacciniho, A. Vivaldiho, V. Mozarta, a tiež bulharských skladateľov D. Christova, L. Pipkova, P. Christoskova a iných. V druhej časti interpreti Girgina Girginova – soprán, Simeon Simeonov – tenor, Joana Strateva – husle, Magdaléna Dalčeva – violončelo, Stefan Dalčev – klavír a Ivan Bonev – klavír, predniesli skladby jedinečnej kozmickej hudby duchovného učiteľa Petra Dunova (nazývaný tiež Beinsa Duno).

Hudba je koncentrované svetlo“, hovorí Učiteľ. „Hudba nie je ničím iným, iba využitím ctosti, ktorú máme od Boha. Ak ju nemôžeš zaspievať, tak ju nemôžeš ani uplatniť v živote. Ak uchopíte hudbu v prírode, naučíte sa tie prírodné, tvorivé tóniny, z ktorých sa skladá náš svet. Hudba dokáže meniť náladu, dokáže zmeniť chvenie tela. Život je hudobným výkladom Božieho žitia.

Koncert podnietil záujem u zahraničných hostí, medzi ktorými boli poslanci, hudobníci a predstavitelia bulharskej spoločnosti. Filozofická koncepcia Učiteľa, ktorá odznela cez slovo a hudbu v sále Zičiho paláca, zanechala množstvo otázok zo strany hostí a každý dal najavo svoje želanie naučiť sa niečo viac o Bulharsku a jeho duchovnom dedičstve.

4.jpg
7.jpg
8.jpg
Skupina Oratnica na World Music Festival Bratislava 2017

Skupina Oratnica na World Music Festival Bratislava 2017

Sofia v obrazoch Petra Marinova - Dni Sofie  2017

Sofia v obrazoch Petra Marinova - Dni Sofie 2017