Zabudni na svoju minulosť – foto výstava Nikolu Mihova

Zabudni na svoju minulosť – foto výstava Nikolu Mihova

V Bratislave sa každoročne koná Medzinárodný festival fotografie. Mesiac fotografie je najstarším festivalom svojho druhu v strednej a východnej Európe. Zaradil sa medzi najvýznamnejšie kultúrne udalosti nielen hlavného mesta Slovenska, ale aj celého regiónu.

Cieľom festivalu je zoznámiť návštevníkov s aktuálnymi trendmi fotografickej tvorby v Európe, ako aj vo svetovej fotografii. Festival predstavuje to najlepšie aj z histórie fotografie, pričom hľadá vzťahy medzi súčasnosťou a predchádzajúcimi érami. Preniká tak do koreňov tohto umenia cez nový podhľad na jeho podstatu. Hlavnou témou tohtoročného festivalu bola Fotografia - Propaganda.

V galérii BKI Bratislava bola dňa 07.11.2014 otvorená výstava Nikolu Mihova pod názvom Zabudni na svoju minulosť. Vernisáž vyvolala veľký záujem, čoho dôkazom boli mnohopočetní návštevníci.

Výstavu spoločne otvorili pani Vania Radeva, riaditeľka BKI a pán Václav Macek, riaditeľ Stredoeurópskeho domu fotografie.

Mladý autor prítomným priblížil projekt, ktorý sleduje osud najdôležitejších pomníkov a pamätníkov z éry komunizmu v Bulharsku. Svoju prácu začal v r. 2009 a z jeho prvopočiatočnej myšlienky vytvoriť zopár fotiek na danú tému vznikol celý projekt.

Názov série fotiek je vypožičaný z graffiti nápisu nad vchodom do pamätníka bulharskej komunistickej strany na vrchu Chadži Dimitar, hory Stara Planina (mnohí ľudia ho poznajú pod názvom Buzludja). Nadpis presne zobrazuje osud komunistických pamätníkov v Bulharsku.

Nikola Mihov sa narodil v roku 1982 v Sofii. V r. 2002 odcestoval do Paríža, kde študoval fotografiu. Zúčastnil sa mnohých medzinárodných výstav a festivalov. Bol nominovaný na cenu „Essl Art Award 2011“ Múzea súčasného umenia „Essl“ vo Viedni a na cenu „Salon de la Photo” v Paríži v r. 2012. Je spoluzakladateľom platformy pre súčasnú bulharskú fotografiu „Bulgarian Photography Now” (www.bulgarianphotographynow.com) a virtuálneho múzea grafického dizajnu z obdobia socializmu SOCMUZ.

Organizátori: Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave a BKI Bratislava.

Medzinárodný festival rozhlasových hier pre deti a mládež „Prix Ex Aequo 2014“

Medzinárodný festival rozhlasových hier pre deti a mládež „Prix Ex Aequo 2014“

Baj Gaňo – prezentácia prekladu knihy – Bibliotéka 2014

Baj Gaňo – prezentácia prekladu knihy – Bibliotéka 2014