„SINFONIETTA DELL ARTE“ koncert pri príležitosti štátneho sviatku Bulharska - 24. máj

„SINFONIETTA DELL ARTE“ koncert pri príležitosti štátneho sviatku Bulharska - 24. máj

Dňa 23.05.2014 sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca konal slávnostný koncert venovaný 24. Máju – Dňu bulharskej osvety a kultúry a slovanskej písomnosti. Koncert bol pod záštitou Jej Excelencie pani Margarity Ganevej, mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne Bulharskej republiky v Slovenskej republike.

Pani Vania Radeva, riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave, privítala hostí a porozprávala im o tomto svetlom sviatku, kedy Bulhari oslavujú vytvorenie abecedy patrónmi Európy Sv. Cyrilom a Metodom. Veľvyslankyňa, pani Margarita Ganeva privítala početné publikum, medzi ktorými boli diplomati, zástupcovia kultúrnej sféry, študenti a učitelia, umelci, hudobníci, výtvarníci, zástupcovia bulharskej komunity a priateľov Bulharska na Slovensku.

Vo vystúpení spolu s orchestrom „Sinfonietta dell Arte“ účinkoval aj jeden z najznámejších slovenských speváckych zborov „Consortium“ pod vedením Ivety Viskupovej a tiež mladý rakúsky virtuóz Daniel Auner. Na koncerte zazneli tri kompozície z toho dve premiérovo: „Kantáta pre zbor a symfonický orchester“ od rakúskych skladateľov Reginy Alferi a Raimunda Trimmela, „Symfónia č.6“ – koncert pre husle a orchester od Ludviga van Beethovena v podaní mladého talentovaného virtuóza Daniela Aunera a premiéra skladby Konstantina Ilievského: „Stvorenie písmen“ (venovaná svätým bratom Cyrilovi a Metodovi).

Mladý rakúsky huslista nadchol publikum svojou interpretáciou husľového koncertu Ludwiga van Beethovena. Zbor pod vedením Ivety Viskupovej znovu potvrdil, že nemá konkurenciu v strednej Európe a dodal premiérovým dielam ešte hlbší rozmer.

Publikum s nadšením a dlho tlieskalo premiérovému autorskému vystúpeniu dirigenta – Konstantina Ilievského. Mystické zvuky, ktoré akoby vychádzali z nebies, dopĺňali a znázorňovali každý jeden zvuk hlaholiky, vytvárajúc harmóniu a chvenie na duši.

„Sinfonietta dell´Arte“ je medzinárodný komorný orchester, ktorý existuje od roku 1997 a svojim poslucháčom ponúka živý a nevšedný hudobný zážitok. Dirigent Konstantin Ilievsky je bulharského pôvodu, ktorý žije a pracuje vo Viedni a koncertuje po celom svete. Členovia orchestra sú sólisti a komorní hudobníci, ktorí pochádzajú z 10-tich rôznych krajín sveta vrátane Bulharska. „Consortium“ je jeden z najvýznamnejších slovenských speváckych zborov, pod vedením Ivety Viskupovej.

Organizátori: Veľvyslanectvo Bulharskej republiky v Slovenskej republike, Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave, Sinfonietta dell´Arte.

Večer súčasného bulharského divadla a dramaturgie

Večer súčasného bulharského divadla a dramaturgie

Sila občianskej spoločnosti: Osud Židov v bulharsku foto-výstava

Sila občianskej spoločnosti: Osud Židov v bulharsku foto-výstava