„Makrostanica“ – audiovizuálne predstavenie

„Makrostanica“ – audiovizuálne predstavenie

Dňa 11.09.2014 Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave predstavil bulharskému a slovenskému publiku audiovizuálny projekt „Makrostanica“. Je založený na živej interakcii medzi obrazom a zvukom. Oba vyjadrujúce prostriedky reagujú medzi sebou navzájom a vytvárajú stále rozvíjajúce sa skladby v rámci predstavenia. Digitálne médiá sa kombinujú s improvizáciou živého vystúpenia, ktoré posilňujú pôsobenie medzi obrazmi a zvukovým prostredím.

Interpretmi sú traja mladí a talentovaní bulharskí umelci – Ralica Toneva, Spartak Yordanov a Vencislav Dikov. Ralica Toneva je scenáristka a podieľala sa na príprave predstavení štátnych divadiel a nezávislých tanečných projektov. Spartak Yordanov je umelec, ktorý sa venuje maľovaniu, animáciám a videoartu. Vo svojich dielach experimentuje s technikami a materiálmi, pričom kombinuje tradičné metódy s modernými výtvarnými koncepciami. Počas predstavenia „Makrostanica“ obaja naživo vytvárali obrazce na základe svetelnej show podľa vlastnej inštalácie. Techniku, ktorú používajú sa nazýva „Maľba pod kamerou”.

Pôsobenie obrazcov umocňovala hudba multiinštrumentalistu Vencislav Dikova. Pracuje ako hudobník, skladateľ a výtvarník. Svoje hudobné predstavy realizuje hlavne v tvorbách pre komorné súbory, pričom experimentuje so zvukovými farbami, zvukovým prostredím a transformáciami. Jeho umelecké aktivity sú rozhodujúce v hľadaní inovatívnych konceptov zvukových foriem.

Umelecký kolektív u nás hosťoval v rámci svojho turné v Berlíne a Drážďanoch. Vystúpenie „Makrostanica“ urobilo na prítomných návštevníkov inštitútu veľký dojem a svoje nadšenie im opätovali aplauzom.

Organizátor: BKI Bratislava.

Účasť Bulharov a Slovákov v antifašistickom zápase – prednáška

Účasť Bulharov a Slovákov v antifašistickom zápase – prednáška

34. ročník európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2014

34. ročník európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2014