European Project Taste of Data – Eat Art na Jablkovom hodovaní v Bratislave

European Project Taste of Data – Eat Art na Jablkovom hodovaní v Bratislave

Podujatie, ktoré sa usporadúva každý rok je venované jablkám a všetkým dobrotám vyrobených z nich. Pod záštitou Bratislavského samosprávneho kraja sa konalo 10. októbra 2015 vo viacerých mestách a mestských častiach Bratislavy.

Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave (BKI) sa zúčastnil hodovania v Devínskej Novej Vsi s projektom Taste of Data, ktorého predstaviteľky sú Vesela Michajlova (*1979, Sofia) a Veronika Kren (*1987, Viedeň). Prvé stretnutie mladých dám bolo v kuchyni a svoj 1. recept úspechu napísali počas magisterského štúdia odboru Interface Cultures na Univerzite výtvarných umení v rakúskom Linci. Od r. 2012 vystupujú pod menom Prazlab a obe odvážne so zručnosťou miešajú potraviny, prieskumy a súčasné umenie. Výsledky vychádzajúce z trúby boli prezentované na rôznych výstavách v Európe a v r. 2014 získalo duo Prazlab cenu Gabriele Heidecker, Rakúsko.

V programe Kultúrneho domu v Devínskej Novej Vsi vystúpili folklórny súbor Črip a Country kapela Dunaj. Moderátor Jakub Abraham pozval na scénu pani Vaniu Radevu, riaditeľku BKI, ktorá návštevníkom porozprávala o kulinárno-tvorivom projekte Taste of Data.

Tri ponúkané jablkové koláče symbolizujú príbeh z gréckej mytológie, ktorý rozpráva, ako si Paris vybral spomedzi troch bohýň – Héry, Atény a Afrodity, bohyňu lásky – Afroditu za najkrajšiu. Podobne ako tri bohyne boli Rakúsko, Bulharsko a Slovensko predstavené svojimi tradičnými jablkovými koláčmi. Množstvo jabĺk v každom z nich bolo úmerné s umiestneniami predstaviteliek týchto štátov v rebríčkoch ženskej krásy vo svete. Niektorí z hosťov si spomenuli, že otec prvej Miss Československa, Ivany Christovej je Bulhar.

Duo Prazlab prilákalo pozornosť i s jablkovými čipsami, pripravenými na základe percentuálnych štatistík mužov a žien, ktorí podstupujú plastickú operáciu. Bola položená aj otázka, koľko percent mužov priznávajú, že sú pre nich dôležitejšie vnútorné hodnoty ženy než jej vonkajšia krása.

Na jablkovom hodovaní, kedy sa oslavuje jablko – symbol ženskej krásy, zmyselnosti, pokušenia a poznania Bulharský kultúrny inštitút presvedčil návštevníkov, že zjednotená Európa je územím krásnych žien a chutných jedál, ako aj inovatívnych mladých umelcov so zaujímavými nápadmi.

Organizátori: Istracentrum, Devínska Nová ves, BKI Bratislava.

Prednáška, film a výstava venované Cárovi Samuilovi

Prednáška, film a výstava venované Cárovi Samuilovi

Grafika Nikolaja Spasova

Grafika Nikolaja Spasova