Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec 2015

Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec 2015

Veľvyslanectvo Bulharskej republiky a Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave spolu s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky zorganizovali slávnostný večer venovaný štátnemu sviatku Bulharskej republiky – 3. marcu a 137. výročiu Oslobodenia Bulharska. Podujatie sa konalo 10. marca vo Dvorane, reprezentatívnej sieni Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Program zahŕňal výstavu bulharského akademického maliara prof. Greddyho Assu a koncert bulharsko-slovenského dua perkusionistov Kirila Stoyanova a Petra Kosorína.

Vo svojom prejave J.E. pani Margarita Ganeva, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Bulharskej republiky v Slovenskej republike, zdôraznila význam Tretieho marca pre každého Bulhara. Ceremoniálu sa zúčastnili slovenskí vysokopostavení predstavitelia štátnej správy, diplomatickí predstavitelia, ako aj zástupcovia z oblasti kultúry, výtvarníci, novinári, Bulhari žijúci na Slovensku a ďalší. Pani Ganeva vyzdvihla, že existujú veľmi dôležité dátumy v dejinách každého národa. Podpisom Sanstefanskej mierovej zmluvy dňa 03.03.1878 sa Bulharsko, ktoré malo veľký prínos pre európsku civilizácie ešte v období stredoveku, opäť stalo nezávislým štátom po takmer 500 rokoch osmanskej nadvlády.

Pani Vania Radeva, riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu, pozdravila početné publikum, ktorému predstavila výtvarníka Greddyho Assu, jedno z najvýznamnejších mien v súčasnom bulharskom umení. Steny Dvorany – impozantnej siene v neo-klasicitickom štýle – zdobili diela z jeho expozície pod názvom „Biely skok“ inšpirovanej rovnomenným názvom básne Vasilija Kandinského. Pani Radeva tiež predstavila aj mladých a talentovaných hudobníkov, ktorí pracujú v orchestri Slovenskej filharmónie.

Koncert zahŕňal skladby s bulharskými folklórnymi melódiami od perkusionistu Kirila Stoyanova a jeho aranžmány kompozícií od svetoznámych skladateľov. Kiril Stoyanov a Peter Kosorín zapôsobili na prítomných v publikum magickými bulharskými rytmami, pozdvihli im náladu vášnivými latinsko-americkými skladbami a zaujali ich svojím výnimočne majstrovským prevedením Európskej hymny na bicích nástrojoch. Interpreti vytvorili neopakovateľnú atmosféru v sieni, za čo ich publikum odmenilo búrlivým aplauzom. Bola to naozajstná oslava umenia, s ktorou sme si dôstojne pripomenuli tento významný dátum v bulharskej histórii.

Organizátori: Veľvyslanectvo Bulharskej republiky v Slovenskej republike BKI Bratislava a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Klavírny koncert – pokračovanie osláv štátneho sviatku Bulharska 2015

Klavírny koncert – pokračovanie osláv štátneho sviatku Bulharska 2015

Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec  v Múzeu SNP v Banskej Bystrici

Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec v Múzeu SNP v Banskej Bystrici