Klavírny koncert – pokračovanie osláv štátneho sviatku Bulharska 2015

Klavírny koncert – pokračovanie osláv štátneho sviatku Bulharska 2015

Lili Bogdanova, mladá a talentovaná bulharská hudobníčka, dňa 12.03.2015 predniesla v Bulharskom kultúrnom inštitúte v Bratislave klavírny koncert. Na úvod ju prítomným hosťom predstavila pani Vania Radeva, riaditeľka BKI Bratislava.

Lili Bogdanova sa narodila v roku 1994 v Sofii. Zmaturovala na Štátnom konzervatóriu „Lubomira Pipkova“ v Sofii. V súčasnej dobe študuje na Vysokej škole múzických umení „Prof. Panča Vladigerova“ v Sofii u prof. Borislavy Tanevej.

Lily je laureátkou mnohých národných i medzinárodných súťaží, medzi ktorými sú „Svetoslav Obretenov“, Provadia – prvé miesto, „Klasika a súčasnosť“ – Stara Zagora – prvé miesto, „Mila Michajlova“ – Varna – prvé miesto, „Carl Filch“ – Rumunsko – prvé miesto, „Evanželia Tzhari“ – Cyprus – Grand Prix, „Virtuosi per musica di Pianoforte“, Česká republika – prvé miesto, Súťaž pre hudobný doprovod – Pleven, kde získala prvé miesto a zvláštnu cenu, Súťaž komornej hudby Music „MAGIC“ – Burgas – prvé miesto, Klavírna súťaž „Corby Prepis Competition“, Manchester, Anglicko – prvé miesto a ďalšie.

Lili Bogdanova hrala ako sólistka s orchestrami v Bulharsku i v zahraničí. Koncertovala na pódiách v Bulharsku, Švajčiarsku, Grécku, USA, Veľkej Británii a Luxembursku, a so svojím klavírnym triom hosťovala v New Yorku a Washingtone. Lili bola dva roky po sebe vybraná ako účastníčka prestížneho festivalu pre komornú hudbu „Musica Mundi“ v Belgicku.

V novembri roku 2014 získala špeciálnu cenu „Marie des Aubrys“ na Medzinárodnej klavírnej súťaži, ktorá sa konala pod záštitou princeznej Lalla Meryem v Rabate v Maroku za prevedenie sonáty od Mozarta.

Lili koncom novembra minulého roka predstavila svoj debutový album s názvom „Dievča s ľanovými vlasmi“ v rámci festivalu „Mladých hudobných talentov“, ktorý sa konal v Komornej sále „Bulgaria“ v Sofii. CD obsahuje 12 prelúdií z prvého zošitu od Clauda Debussyho a Césara Francka – „Prelúdium, chorál a fuga“.

Lili Bogdanova očarovala publikum svojim šarmom, skromnosťou, veľkým a vycibreným talentom, vynikajúcou prípravou a nekonečnou oddanosťou hudbe a poslucháčom. Náročný koncert hodný skúsených klavírnych majstrov, umožnil prítomným divákom predstaviť si klaviristkinu budúcu úspešnú cestu k najvyšším a najprestížnejším pódiám po celom svete. Prajeme jej veľa zdravia a vytrvalosti.

Organizátor: BKI Bratislava

Prednáška o kultúrno-historickom dedičstve najväčších miest Bulharska

Prednáška o kultúrno-historickom dedičstve najväčších miest Bulharska

Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec 2015

Štátny sviatok Bulharskej republiky – 3. marec 2015