Jarná kulinárska súťaž a recitál poeta a speváka Ivajla Dimanova

Jarná kulinárska súťaž a recitál poeta a speváka Ivajla Dimanova

Dňa 26.03.2015 sa v BKI v Bratislave konalo stretnutie bulharskej komunity a jej priateľov na Slovensku venované oslave vítania jari. Akcia bola spojená s kulinárskou súťažou a koncertom Ivajla Dimanova, ktorý večer obohatil a prispel svojím hudobno-poetickým predstavením pod názvom „Amfibrachij v D mažor“. Prítomná bola J.E. Margarita Ganeva – mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Bulharskej republiky v Slovenskej republike.

Udalosť oficiálne otvoril pán Emil Cankov, predseda Bulharského kultúrneho zväzu. Pani Vania Radeva, riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu pozdravila všetkých hostí a predstavila im Ivajla Dimanova. On je novinár, spisovateľ, autor 8-mych kníh s poéziou, poviedkami a divadelnou kritikou. Je nositeľom národných a medzinárodných literárnych ocenení, mal mnohé koncerty svojich autorských piesní a poetických predstavení v Bulharsku, Česku, Rumunsku, Srbsku, Taliansku, Grécku, Rakúsku, Kanade a USA. Vo svojom vystúpení predstavil autorskú poéziu a hudbu z najnovšej knihy „Všetci klauni idú do raja“ a svojho nového CD „Nazdravie Samota!“

Členovia Bulharského kultúrneho zväzu, ktorí majú vášnivú záľubu pripravovať bulharské tradičné jedlá, priniesli chutné špeciality. Všetci prítomní ochutnávali z bohatého krásne naaranžovaného stola a potom hlasovali za najchutnejšie jedlo v nasledujúcich kategóriách – predjedlo, banica (slaný koláč), šalát, hlavné jedlo a dezert.

Tento rok pracovníci BKI získali ceny za najlepšiu banicu – Ivan Popov a za šalát a najdokonalejší dezert – Eva Stoyanova za svoju romantickú jahodovú tortu. Cenu za predjedlo tradične získal Koljo Nikolov a za hlavné jedlo si cenu rozdelili pani Jančeva a Kolarova. Pani Kosturková navrhla, aby sa budúci rok pridala ešte nová kategória v súťaži – obradné jedlá.

Hosť-poet Ivajlo Dimanov, ktorý bol pred rokmi hlavným redaktorom časopisu „Potravinársky priemysel“ odovzdal ceny víťazom – zástery, knihy receptov na koláče, originálne bulharské koreniny a ďalšie. Pri príležitosti prvého jarného dňa, Emil Cankov obdaroval každú ženu krásnou kyticou tulipánov.

Organizátori: Bulharský kultúrny zväz, BKI Bratislava

Chytrák Peter – prezentácia knihy a premietanie rovnomenného filmu

Chytrák Peter – prezentácia knihy a premietanie rovnomenného filmu

Jarný ples Bulharov a ich priateľov na Slovensku 2015

Jarný ples Bulharov a ich priateľov na Slovensku 2015