„Plastika a priestor“ – výstava diel Andreja Vrabčeva v rámci 20. Medzinárodného festivalu „Socha a Objekt 2015“

„Plastika a priestor“ – výstava diel Andreja Vrabčeva v rámci 20. Medzinárodného festivalu „Socha a Objekt 2015“

V priebehu dvoch dní boli postupne v rôznych bratislavských galériách otvorené výstavy sochárov, ktorí sa zúčastnili 20. jubilejného ročníka medzinárodného festivalu „Socha a objekt“. Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave prezentuje tvorby Andreja Vrabčeva. Výstavu mladého bulharského sochára pod názvom „Plastika a priestor“ dňa 26.06.2015 oficiálne otvorili organizátor medzinárodného festivalu pán Victor Hulík a pani Vania Radeva, riaditeľka BKI Bratislava.

Pani Radeva predstavila početnému publiku v galérii BKI Andreja Vrabčeva. Je to sochár s charakteristickým a výrazným rukopisom, ktorý sa zaujíma o monumentálnu plastiku a umenie verejného priestranstva. Vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Sofii a prevažne pracuje s bronzom, kameňom, oceľou a high-tech materiálmi. Špecializoval v Londýne, je členom Zväzu bulharských výtvarníkov, oddelenia sochárstva, členom ARBS – The Royal British Society of Sculptors. Andrej Vrabčev sa zúčastňuje súťaží a pracuje pre súkromné a verejné zákazky.

Pán Hulík hovoril o medzinárodnom festivale „Socha a Objekt“ prebiehajúcom v letných mesiacoch, ktorý počas 20 rokov existencie už utvrdil svoje miesto v kultúrnom živote Bratislavy. Diela sú vystavené vo viacerých galériách v Bratislave, ako aj na verejných priestranstvách v Grassalkovičovej – Prezidentskej záhrade, kde je vystavená monumentálna plastika aj Andreja Vrabčeva. Od vzniku festivalu až dodnes sa skoro každý rok konal s účastníkom z Bulharska. Tento rok budú mať milovníci umenia, ako aj návštevníci Bratislavy možnosť, vidieť diela umelcov z Rakúska, Bulharska, Poľska, Maďarska, Holandska, Českej republiky, USA, Slovenska a i.

Autor hosťom porozprával o svojich koncepciách, dielach a projektoch. Inšpiráciu čerpá z mystéria hlaholiky, z charakteru duchovných osobností a vodcov bulharského národa. Jeden z jeho projektov je venovaný téme Nežnej revolúcie v roku 1989, s ktorým sa zapojil do súťaže v Bratislave. Počas vernisáže boli premietané vizualizácie umelcových diel. Sám o sebe hovorí: „Som sochár a zaoberám sa priestorom a realitou, ako s problémom nášho vedomia. Štýl je stereotyp a mení autora v stroj na výrobu rovnakých tvorieb, čím ale upadá. Chcem byť autentický bez toho, aby som bol folklórny. Myslím si, že výtvarné umenie veľmi postrádalo z nadmerného rozprávania, konceptov a vedľajších nápadov, ktoré ho tak zmenili v kritiku a žurnalistiku”.

Organizátori: BKI Bratislava, Medzinárodný festival „Socha a Objekt“, Mestská časť – Staré Mesto, Bratislava.

Hlaholské stopy – výstava malieb Antonie Duende v Nitre

Hlaholské stopy – výstava malieb Antonie Duende v Nitre

Tanečný súbor „Ot izvora“ na Myjave 2015

Tanečný súbor „Ot izvora“ na Myjave 2015