35. jubilejný ročník Európskeho festivalu humoru a satiry „Kremnicé gagy 2015“

35. jubilejný ročník Európskeho festivalu humoru a satiry „Kremnicé gagy 2015“

V dňoch 28. až 30. augusta sa v meste Kremnica konal 35. Európsky festival humoru a satiry "Kremnické gagy". Malé stredoeurópske mestečko sa každý rok počas festivalových dní stáva centrom podujatí, ktoré priťahujú pozornosť mnohých návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj z celého sveta. Prezident festivalu bol tento rok slávny komik Bolek Polívka.

Program zahŕňal výstavu karikatúr, divadelné predstavenia, koncerty, slávnosti na námestí, hry pre deti, atď. Umelecké prevedenia a ich autorov hodnotila medzinárodná odborná porota – Akadémia humoru, ktorá udelila aj prestížnu cenu Zlatý gunár.

V Múzeu mincí a medailí bola otvorená výstava bulharského výtvarníka Toša „Coča“ Peeva a ďalších známych karikaturistov – Juraj Cajchan (Švédsko), István Kelemen (Maďarsko), Malgorzata Lazarek (Poľsko), Břetislav Kovařík (Česko), Rasťo Visokai (Slovensko) a Mikuláš Sliacky (Slovensko).

Tošo „Cočo“ Peev (*9. september, 1951) žije a pracuje v Plovdive. Absolvoval Plovdivskú univerzitu „Paisij Chilendarsky“. Od r. 1971 sa venuje karikatúre, ilustrácii a knižnému dizajnu. Je členom Zväzu bulharských výtvarníkov od r. 1990. Zorganizoval prvé Medzinárodné bienále „Majstri karikatúry“ v Plovdive v r. 2001.

Tošo Peev sa zúčastnil kolektívnych výstav a súťaží v Bulharsku, Anglicku, Belgicku, Kanade, Brazílii, Kube, Japonsku, Taliansku, Poľsku, Grécku, Turecku, Francúzsku, Nemecku, Rusku, Macedónii, Rumunsku, Peru, Izraeli, Chorvátsku, Slovensku, Rakúsku a ďalších. Získal ocenenia na medzinárodných súťažiach, medzi ktorými je aj Zlatý súdok – súťaž kresleného humoru na tému pivo v Prešove.

Organizátori: Mesto Kremnica, G.A.G.-umelecká agentúra, BKI Bratislava.

„Grafika a ilustrácia“ – bulharská výstava v rámci 25. jubilejného Bienále ilustrácií 2015

„Grafika a ilustrácia“ – bulharská výstava v rámci 25. jubilejného Bienále ilustrácií 2015

Bulharskо-švajčiarske stretnutie

Bulharskо-švajčiarske stretnutie