„Jubilanti“ – „Art Club 60+8“

„Jubilanti“ – „Art Club 60+8“

Dňa 22.09.2015 v Justiho sieni, ktorá sa nachádza v jednej z najkrajších budov v Bratislave – Primaciálnom paláci bola otvorená kolektívna výstava. Tá prezentuje tvorby členov združenia výtvarných umelcov-jubilantov „Art Clubu 60+8“, ktoré patrí k Slovenskej výtvarnej únii. Členovia skupiny sú výtvarníci, sochári a grafici, ktorí ukončili štúdiá na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave okolo roku 1968 – v jednom dynamickom a ťažkom období. Politická a kultúrna situácia vtedy ešte stále dávala relatívne slobodu pre ich tvorivý potenciál. Čoskoro „Zlaté šesťdesiate“ vystriedala totalita, ako výsledok potlačenia Pražskej jari.

I v tejto neľahkej dobe si členovia „Art Club 60+8“ dokázali uchrániť svoje idey a slobodu vyjadrenia. Pri hľadaní vlastnej cesty syntezujú v svojich dielach tradíciu a modernu. Od svojho vzniku v roku 1990 pravidelne predstavujú verejnosti svoju tvorbu.

Táto výstava „Art Club 60+8“ je venovaná maliarom-jubilantom Ľudovítovi Hanákovi, Jozefovi Ilavskému, Jozefovi Horváthovi (In memoriam) a čestnej členke, bulharskej výtvarníčke Kostadinke Miladinovej.

Kostadinka Miladinova sa narodila v Sofii. V roku 1962 odišla do Bratislavy, kde na VŠVU študovala grafiku a ilustráciu u prof. Vincenta Hložníka s asistentom Albínom Brunovským. Po úspešnom absolvovaní štúdia tvorí v oblasti kresby, grafiky a knižnej ilustrácie. So širším výberom z jej grafickej tvorby sme sa mohli zoznámiť na výstave Kostadinka Miladinová a Art Club 60+8 v Bulharskom kultúrnom inštitúte v r. 2007. Pracuje vo všetkých grafických technikách, čo poukazuje na jej výnimočný talent. Litografie z cyklu Genezis patria k starozákonným témam. Diváka zaujmú kresbovou virtuozitou, kontrastnou farebnosťou a bohatou symbolikou. Na tohtoročnej jubilejnej výstave predstavila diela inšpirované Mozartom.

Medzi mnohopočetnými hosťami sa vernisáže zúčastnila aj pani Vania Radeva – riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave.

Organizátori: Art Club 60 + 8, BKI Bratislava.

Európsky deň jazykov 2015

Európsky deň jazykov 2015

Medzinárodný výtvarný festival Snina 2015

Medzinárodný výtvarný festival Snina 2015