Predstavenie a degustácia butikových bulharských vín z Midalidare Estate

Predstavenie a degustácia butikových bulharských vín z Midalidare Estate

Večer 12. 10. 2016 sa v príjemnom prostredí kaviarne Art Café Adro v Starom meste Bratislavy konala prezentácia a ochutnávka bulharských vín z Midalidare Estate – vinárskeho kaštieľa, ktorý sa nachádza 20 kilometrov severozápadne od mesta Čirpan. Týmto spoločným podujatím, ktoré bolo zároveň súčasťou Festivalu bulharského umenia, sme si pripomenuli aj 45. výročie založenia Bulharského kultúrneho inštitútu /BKI/ a dlhoročnú spoluprácu medzi BKI a Bulharským kultúrnym zväzom. Touto cestou sme všetkým svojim priateľom a slovenskému publiku priblížili staré tradície bulharského vinohradníctva, datovaného od čias antických legiend o Bohu vína Dionýza, ktorého vlasťou je Trácia, kde sa Midalidare Estate práve nachádza.

Podujatie bolo moderované riaditeľkou BKI Vaniou Radevou a Radion Stoev predstavil multimediálnu prezentáciu regiónu, pôvod rôznych druhov viniča a technológiu výroby prezentovaných vín. Vinič sa rozprestiera na 165 hektároch. Región má tisícročnú vinársku tradíciu: vína, vyrobené v tomto kraji, sa už v staroveku prevážali do gréckeho Piraeusa a Enosa na karavánach. Práve tu sa každoročne vyrobí 330 000 fliaš vína so skutočne výnimočnými vlastnosťami, kvalitou a jedinečnou chuťou. Prezentácia predstavila zábery krásnej prírody a zámku Midalidare Estate s možnosťou oddychu a spa-procedúr. Doktor - kardiológ Rumen Stoilov mal krátku prednášku o vplyve organického bulharského vína na ľudský organizmus a jeho zdravie, konzumovaného v primeranom množstve.

Publikum, ktoré sa ledva pomestilo do gotických priestorov Art Café Adro, s nadšením ochutnalo viac ako 10 druhov butikového červeného, bieleho a ružového vína, pričom treba spomenúť aj chuťové kvality bulharských ovčích syrov, ktoré pri ochutnávke nemôžu chýbať.

Prajeme BKI, BKS a všetkým bratislavským priateľom „Na zdravie“!

Bulharská módna prehliadka

Bulharská módna prehliadka

Kolektívna výstava akvarelov, sôch a fotografií

Kolektívna výstava akvarelov, sôch a fotografií