Vystúpenie folklórneho súboru Primorsko

Vystúpenie folklórneho súboru Primorsko

Koncom októbra sa uskutočnilo ďalšie podujatie v rámci Festivalu bulharského umenia v Bratislave. Bulharská komunita a jej priatelia si tak ďalším podujatím pripomenuli 45. výročie založenia BKI v Bratislave, ako aj dlhoročnú spoluprácu medzi Bulharským kultúrnym zväzom a Bulharským kultúrnym inštitútom.

Zmiešaný folklórny súbor Primorsko bol umeleckým vedúcim Christom Jordanovom založený pred 20 rokmi. Do dnešného dňa v ňom tancuje a spieva viac ako 40 členov /obyvateľov mesta Primorsko/, pričom ich repertoár obsahuje viac ako 100 piesní a 50 tancov a je spojený predovšetkým so strandžanským folklórom. Úspešne však interpretujú piesne, tance a ansámblové hry aj z iných oblastí Bulharska. Počas svojho pôsobenia vystupovali na mnohých folklórnych podujatiach doma i v zahraničí.

Koncepcia programu bratislavského vystúpenia mala za cieľ ukázať zvyky a obyčaje obyvateľov strandžanského prímorského regiónu a ich každodenný život, priblížiť pracovné a sviatočné chvíle, ukázať bezprostrednú radosť, hravosť a zmysel pre humor, s ktorým sa kedysi obyvatelia týchto oblastí vyrovnávali so svojimi starosťami. Hudba viedla tanečníkov, aby ich priviedla ku kulminácii, v ktorej rytmus špirálovito narastá, a s ktorým narastá aj majstrovstvo a neuveriteľné tempo tanečných výkonov. Choreografia predstavila celý ľudský život rodu, ktorý sa odohráva na pozadí prírodných cyklov jar, leto, jeseň a zima. Temperament a žiarivé farby prímoria boli znázornené prostredníctvom autentických vizuálnych elementov veľkolepých kostýmov.

Celé vystúpenie ukončilo milé stretnutie účinkujúcich z Primorska a divákov v spoločnom bulharskom chore. Hosťovanie súboru pokračovalo aj nasledujúci deň, keď počas pravoslávnej liturgie v kostole sv. Rastislava v mestskej časti Ružinov, speváci spievali staroslovanské cirkevné piesne. Dojímavého podujatia sa zúčastnili predstavitelia všetkých pravoslávnych národov žijúcich v Bratislave.

Miznúce morské majáky na čiernomorskom pobreží 26. Medzinárodný festival fotografie 2016

Miznúce morské majáky na čiernomorskom pobreží 26. Medzinárodný festival fotografie 2016

Bulharská módna prehliadka

Bulharská módna prehliadka