Trifon Zarezan – deň vinohradníka a bulharského vína 2016

Trifon Zarezan – deň vinohradníka a bulharského vína 2016

Aj tento rok bol podľa tradície oslávený bulharský národný sviatok Sv. Trifona Zarezana (Deň vinohradníka). Organizátorom podujatia bol Bulharský kultúrny zväz a hostiteľom večera bol Bulharský kultúrny inštitút.

Korene sviatku siahajú až do staroveku, keď bola časť súčasného bulharského územia obývaná kmeňmi Trákov, ktorí boli známi v celom antickom svete ako výborní vinohradníci a vinári. Možno preto sa aj v antickej mytológii uvádza, že boh vína Dionýz pochádzal z Trácie. Po svojom príchode na Balkánsky polostrov starí Bulhari a Slovania prijali trácke tradície vinohradníctva a vinárstva. Až neskôr bol tento sviatok zasvätený kresťanskému svätcovi Trifonovi, patrónovi vinohradníkov, sokoliarov a záhradníkov.

Predsednícka Bulharského kultúrneho zväzu v Bratislave Denica Sekoulitchka a riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu Vania Radeva privítali všetkých hostí a zaželali Bulharom, aby boli stále jednotní a neprerušovali vzťahy s domovinou.

Špeciálne kvôli sviatku prišli aj hostia z mesta Svoge, ktorí pripravili tradičné bulharské jedlá a špeciálny okrúhly chlieb ozdobený figúrkami z cesta vo forme strapca hrozna. Na zdravie, prosperitu a plodnosť si prítomní pripili bulharským červeným a bielym vínom z minuloročnej úrody, ktoré poskytol veľkorysý sponzor a výrobca vína podľa tradičných bulharských receptov na Slovensku Petar Mladenov.

Podľa zvyku bol symbolicky zrezaný aj viničný ker a za nového kráľa vína bol zvolený najmladší amatérsky vinár Kalin, ktorý bol ozdobený „korunou‟ z viničných haluz. Sviatočnú atmosféru doplnili tóny bulharskej ľudovej hudby a tradičné kolové tance.

Pre všetkých Bulharov na Slovensku a pre ich hostí bol sviatok Sv. Trifona Zarezana výbornou príležitosťou na spoločné strávenie času, užívanie si dobrého bulharského vína a pripojenie sa ku kolotoču tradičného kolového tanca. Oslava sviatku pokračovala až do neskorších hodín v kaviarni Ginger, na obľúbenom mieste mladých Bulharov v Bratislave.

Komorný koncert dua Verbovskí

Komorný koncert dua Verbovskí

Oratnitza na bratislavskej scéne

Oratnitza na bratislavskej scéne