Oratnitza na bratislavskej scéne

Oratnitza na bratislavskej scéne

Dňa 8. februára 2016 sa v Bratislave uskutočnil posledný koncert bulharskej hudobnej formácie Oratnitza v rámci ich európskeho turné. Organizátorom akcie v slovenskom hlavnom meste boli Bulharský kultúrny inštitút a hudobný portál Shiraz.sk.

Oratnitza je jedna z najmodernejších a najznámejších skupín v Bulharsku. Jej meno pochádza z ľudového zvyku Oratnitza – očistného obradu, vykonávaného pred fašiangami. Ich hudba je úplne akustická – kombinácia nástrojov cajon/tapan, gajdy, didgeridoo, tradičného bulharského dychového hudobného nástroja kaval a hlasu. Predstavuje originálnu interpretáciu bulharských a balkánskych tradičných motívov cez moderné elektronické štýly doplnené vokálnym majstrovstvom. Členovia skupiny sú Hristiyan Georgiev (kaval), Georgi Marinov – Horhe (didgeridoo), Ivan Gospodinov – Popa (vokál) a Petar Yordanov – Buny (cajon). Chlapci úspešne mixujú bulharský folklór so žánrami ako dubstep, drum ‚n‘ bass, hip hop a i.

Ich cieľom je modernizovať a pridať nové a aktuálne znenie tradičnej bulharskej tvorby. S touto interpretáciou sa snažia prilákať mladú generáciu a urobiť tak pre mladých ľudové piesne prístupnejšie.

Skupina vznikla počas horúcich letných mesiacov v roku 2009, kedy chlapci hrávali pri mori. 11. novembra toho istého roku usporiadali svoj prvý koncert v bývalom sofijskom klube Twins. Vo februári 2010 hudobníci získali svoju prvú cenu na Sofia Fusion Rally - súťaž pre interpretáciu bulharskej ľudovej piesne, po ktorej podpísali zmluvu s bulharsko-belgickým producentom Fusion Embassy. V r. 2012 sa rozbehli aj ich medzinárodné vystúpenia. S obrovským úspechom zrealizovali koncerty na Slovensku, Česku, Nemecku, Grécku, Nórsku, Rusku a ďalších. Je to jediná bulharská skupina, ktorá má svoj vlastný festival – Etno Fest Fusion, ktorý sa koná v meste Plovdiv.

Oratnitza má novátorský a pre publikum ľahko rozpoznateľný štýl, vďaka čomu ich hudba sa zapíše v čase. Svojim posledným koncertom v rámci ich európskeho turné, ktorý sa konal vo Flame Music Bare v Bratislave, hudobníci na divákov zapôsobili novou víziou a znením piesní ako "Mari Mariiko", "Crni oči", "Janinka" a i. Prezentovali aj svoj najnovší štúdiový album – Folktron.

Skupina doviedla poslucháčov, ktorí neustále tancovali a spievali do frenetického nadšenia a atmosféra bola skutočne rozpálená. Slováci a ďalší zahraniční hostia, medzi ktorými boli aj profesionáli, vyjadrili obdiv k tomuto špecifickému a náročnému zneniu interpretácií. Skupina sa zúčastnila rozhovoru a ich exotická hudba zaznela aj v Slovenskom Popo Rádiu FM. Niet sa čomu diviť, že chlapci sľúbili, že toto nebude ich posledná návšteva Slovenska. Ambíciou Bulharského kultúrneho inštitútu je zabezpečiť účasť skupiny na veľkých a prestížnych hudobných festivaloch!

Trifon Zarezan – deň vinohradníka a bulharského vína 2016

Trifon Zarezan – deň vinohradníka a bulharského vína 2016

Metamorfózy Nikolu Koleva a Donča Dončeva

Metamorfózy Nikolu Koleva a Donča Dončeva