S vďakou za lekciu

S vďakou za lekciu

Lekcia (Hraný film, Bulharsko, 2015, 105 min)

Réžia: Kristina Grozeva, Petar Valchanov

Hrajú: Margita Gosheva, Ivan Barnev, Ivan Savov, Stefan Denolyubov, Ivanka Bratoeva

Nateraz posledný bulharský film réžijno-scenáristickej dvojice Kristiny Grozevej a Petra Valchanova Lekcia s určitosťou Margity Goshevej, Ivana Barneva a iných, patrí medzi skvosty európskej kinematografie. 31. marca 2016 sa uskutočnila premiéra tohto filmu na Slovensku v salóne Pisztoryho palácu v Bratislave pod záštitou J.E. pani Margarity Gánevej. Film zaujal pozornosť Slovenskej filmovej agentúry Film Europe kvôli oceneniam, ktorý dostal na festivaloch v Angers, Göteborgu, Jeruzaleme, San Sebastiane, Tokiu aj vo Varšave.

Autorské spracovanie skutočného príbehu mladej učiteľky, ktorú okolnosti donútili ku krádeži v banke, ponúka dve dejové línie situované do reálneho priestoru a času udalosti. Jednou je prostredie školy, kde sa mladá učiteľka elegantným spôsobom snaží odhaliť a potrestať zlodeja v triede. Druhá línia jej osobného, pracovného a vzťahového života je oveľa náročnejšia, ťaživá, až neriešiteľná.

Margita Gosheva v hlavnej úlohe presvedčivo stvárnila úlohu profesionálnej, zásadovej a spravodlivej učiteľky, ktorej by svoje dieťa zveril pravdepodobne každý rodič, ale aj osudom štvanej ženy. Napriek drobnohľadu vynikajúcej kamery divák o nej ani na chvíľu nezapochybuje práve naopak, v jednej zo záverečných scén akoby sám bol tvorcom scenára a nútil ju urobiť tú hroznu vec, čo neskôr urobí.

Vďaka čistej dramatickej výstavbe príbehu, ktorý ponúka nádherný dramatický oblúk, je aj uchopenie tejto závažnej a náročnej témy mimoriadne divácky zaujímavé, neposkytuje prestávky na „vydýchnutie“, od začiatku do konca si vyžaduje sústredenú pozornosť a rozhodne si zaslúži za túto lekciu vďačného diváka. Pravé toto sa stalo v salóne Pisztoryho paláci kde preplnená hala ľudí odmenila tvorcov vďačnými aplauzmi.

Výstava karikatúry „Amore Sapore“ Valentina Georgieva

Výstava karikatúry „Amore Sapore“ Valentina Georgieva

Bulharské jarné párty – za hranicami bežnej hudby

Bulharské jarné párty – za hranicami bežnej hudby