Vokálne trio Euridika na medzinárodnom festivale Svetová hudba 2016 v Bratislave a Žiline

Vokálne trio Euridika na medzinárodnom festivale Svetová hudba 2016 v Bratislave a Žiline

V rámci medzinárodného festivalu Hudba sveta sa dňa 13. apríla 2016 v Ateliéri Babylon uskutočnil prvý koncert prominentných hudobných skupín z Bulharska, Slovenska, Maďarska a Českej republiky. Organizátormi tejto udalosti boli Bulharský kultúrny inštitút, Maďarsky kultúrny inštitút v Bratislave a hudobný portál Hudba.sk.

Bulharská účasť na multikultúrnom festivale reprezentovalo vokálne trio Euridika. Trio bolo založené v akademickom roku 2010 – 2011 na Novej bulharskej univerzite pod vedením doc. Georgia Petkova. Trio je laureátom ôsmich prvých cien v národných a medzinárodných konkurzoch. Je nominované na veľkú cenu s názvom „Najoriginálnejší štýl interpretácie“, ktorú udeľuje prestížna medzinárodná porota v rámci konkurzu etna-popu-jazzu s názvom Hviezdne hlasy nad Tsarevcom, Veliko Tarnovo. Bulharská formácia získala aj prvú cenu na koncerte „Pirin folk 2014“, prvú cenu na medzinárodnom mládežníckom kultúrnom festivale „Folklór bez hraníc“ v roku 2012 a mnoho ďalších. V svojej kariére ako sólové interpretky krásne bulharské speváčky Maria Aleksandrova, Radostina Stefanova a Monika Bozhychkova získali niekoľko desiatok prvých cien v speváckych súťažiach. Dodnes trio malo viac ako osemdesiat vystúpení doma a v zahraničí.

Repertoár tria zahŕňa štýlové interpretácie národných piesní zo skoro všetkých folklórnych oblastí Bulharska. Majstrovské interpretácie vokálneho tria Euridika očarili publikum a Ateliér Babylon bol malý nato, aby prijal všetkých, ktorí si chceli užiť hlasové výkony účastníkov koncertu. Spomedzi vážených hostí boli veľvyslankyňa Bulharskej republiky na Slovensku, J.E. pani Margarita Ganeva, ako aj veľa kritikov a fotografov, ktorí zastupovali rozličné médiá.

Svojimi folklórnymi piesňami trio Euridikapripomenulo všetkým Bulharom, prečo majú byť hrdí na svoj folklór.

Po emocionálnom a pamätihodnom večeri v Bratislave medzinárodný Festival Hudba sveta pokračoval aj v Žiline. Dňa 14. a 15. apríla sa uskutočnili ďalšie dva koncerty, kde sa k ostatným skupinám pripojili aj interpreti z Poľska, Moldavska a Izraela. Jedným z organizátorov udalosti vedno s Mestom Žilina bol opätovne Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave spolu s Občianskym združením pre podporu netradičných foriem umenia. Bulharské hudobné trio bolo pozvané v spoločnú jam session so svojimi kolegami z Pacora Trio, ktoré sa pokladá za najlepšiu skupinu pre hudbu sveta na Slovensku a bolí odmenení frenetickým potleskom. Získali si srdcia obecenstva nie iba virtuóznymi folklórnymi interpretáciami, ale aj svojou krásou a šarmom. My všetci vás budeme očakávať znovu na Slovenskej zemi, drahé dievčatá.

Veľkonočný koncert 2016

Veľkonočný koncert 2016

Výstava karikatúry „Amore Sapore“ Valentina Georgieva

Výstava karikatúry „Amore Sapore“ Valentina Georgieva