Cyrilo-metodské slávnosti v Nitre 2016

Cyrilo-metodské slávnosti v Nitre 2016

Cyrilo-metodské slávnosti 2016 a letné slávnosti „Nitra, milá Nitra... 2016“, ktoré sa konajú pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica, pokračovali 5. júla 2016 národnou Cyrilo-metodskou púťou v Nitre.

Na slávnostnej svätej omši na Svätoplukovom námestí, ktorú celebroval rožňavský diecézny biskup Stanislav Stolárik, sa zišli tisícky Slovákov a cudzincov. Biskup S. Stolárik vo svojej kázni zdôraznil význam misie sv. Cyrila a Metoda a dôležitosť zachovania ľudských a kresťanských hodnôt.

Význam cyrilo-metodskej misie v Nitre zdôraznil aj premiér Robert Fico, podľa ktorého nestačí vložiť odkaz svätých Cyrila a Metoda do Ústavy Slovenskej republiky, ale treba ho aplikovať aj do reálneho života. „Budovanie mladého Slovenska a my sme ešte stále mladí, náš štát vznikol v roku 1993. Chcel by som využiť túto príležitosť na to, aby som požiadal o zomknutie sa, predovšetkým v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Bol by som veľmi rád, keby táto udalosť, predsedníctvo a s ním spojené obrovské povinnosti, nás dali dohromady,“ uviedol R. Fico.

Významným podujatím nitrianskych slávností je aj tradičný Medzinárodný festival folklórnych súborov Akademická Nitra, ktorý sa konal na námestí a v priestoroch Divadla Andreja Bagaru v Nitre od 5. do 7. 07. 2016. Jubilejný medzinárodný akademický festival v podaní folklórnych študentských súborov z vysokých škôl celého Slovenska je výnimočnou príležitosťou stretnúť sa s klenotmi vzácneho dedičstva ľudovej kultúry. Nadšenie mladej generácie vysokoškolákov z celého Slovenska, z Tbilisi (Gruzinsko), z Varšavy (Poľsko), z Baku (Azerbajdžan) a Varny (Bulharsko) vyvolala vrelý potlesk a nadšenie tisícov divákov. Bulharský folklórny súbor Gergana z Ekonomickej univerzity vo Varne si získal obdiv svojim výnimočne rýchlym rytmom, nádherným spevom, magnetickými úsmevmi a radosťou z tanca. Ich krásne ľudové kroje ako rozkvitnuté bulharské záhrady vyvolali chuť odfotografovať sa s tanečníkmi.

Začiatky Medzinárodného festivalu folklórnych súborov „Akademická Nitra“ siahajú do roku 1968. Počas 40 ročníkov sa na festivale zúčastnili a svoju lásku k ľudovým tradíciám svojho národa demonštrovali 10 tisíce mladých, krásnych a talentovaných ľudí, domáce a zahraničné súbory, medzi ktorými sa už tradične s veľkým úspechom zúčastňujú aj súbory z Bulharska.

Oratnitza na Bažant Pohode 2016

Oratnitza na Bažant Pohode 2016

Podujatia pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda

Podujatia pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda