Vianočný koncert skupiny Nikola Parova a Ágnes Herczku

Vianočný koncert skupiny Nikola Parova a Ágnes Herczku

Končí sa ďalší bohatý ročník kultúrnych podujatí v Bratislave. Bulharský a Maďarský kultúrny inštitút, dva národné spolky a ich slovenskí priatelia, sa s ním koncom decembra rozlúčili v nádhernom barokovom kostole Františkánskeho rádu v srdci hlavného mesta Slovenska. V prítomnosti J. E. Tibora Pető, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Maďarskej republiky na Slovensku, pána Imra Molnára, riaditeľa Maďarského inštitútu v Bratislave a pani Vanii Radevej, riaditeľky Bulharského inštitútu v Bratislave, hodinu a pol spievali Nikola Parov a okúzľujúca Ágnes Herczku. Hrali s nimi aj hudobníci Sándor Fődő a Laszlo Halasz. Toto kvarteto, vedené Nikolom Parovom, má bohatý repertoár, ktorý je zložený z krásnych a zložitých ľudových melódii z oblasti Maďarskej pusty, bulharského pohoria Rodopi, rumunskej a bulharskej Dobrudže, miest pozdĺž Dunaja a z oblasti celého Karpatského okolia. Spracovania týchto jedinečných melódii Nikola Parova, sú súčasťou bohatého kultúrneho dedičstva týchto krajín a obohatili žáner „Hudba sveta“ – World Music.

Nikola Petrov je bulharský skladateľ, výnimočný hudobník a producent. Vie hrať na viacero bulharských nástrojov, ako napríklad na kavale, gadulke a gajdách. Ovláda aj inštrumenty z iných krajín, napríklad grécke buzuki, švédsku nyckelharpe (harfa, ktorá sa využíva od 16. storočia), španielsku gitaru a husle.

2.jpg

Narodil sa roku 1962 v Sofii. Jeho dedko bol profesionálny folklórny hudobník, ktorý ho ako šesťročného naučil hrať na tamburíne a mandolíne. Ako desaťročný začal hrať na klavíri a violončele. Po pár rokoch sa jeho rodina presťahovala do Budapešti.

4.jpg

V roku 1982, už ako dvadsaťročný, založil profesionálnu hudobnú skupinu Zsaratnok. Táto skupina s ohnivým temperamentom vydala štyri albumy a orientujú sa na balkánsku hudbu kombinovanú s bulharskými, rumunskými, srbskými, chorvátskymi, macedónskymi, albánskymi, gréckymi a inými folklórnymi hudobnými elementami a rytmom. Nikola Parov cestuje po svete a tak sa dostal do kontaktu aj s írskou a keltskou hudbou. Začiatkom 80. rokov sa zúčastnil známej série projektov Východný vietor, spolu s Andym Irvinem, Davym Spillanem a Billom Whelanom v Riverdance. Zúčastnili sa svetového turné, s ktorým zožali úspech aj v New Yorku.

5.jpg

Po návrate získal cenu Fonogram v žánri World Music a jeho album bol v Maďarsku vyhlásený za najlepší album roka 2011. Folklórne oddelenie Maďarskej akadémie vied mu udelilo čestný titul za výskum folklórnej hudby a vytvorenie jedinečného hudobného štýlu. Hudobník skladá aj filmovú hudbu, najmä pre dokumentárne filmy.

6.jpg

Nikola Parov od roku 2005 spolupracuje s talentovanou a krásnou maďarskou speváčkou Ágnes Herczku. Už ako sedemročná sa venovala výučbe hudby, jazzového baletu a národných tancov. Od roku 1998 jej kariéra nadobudla profesionálny smer. Stala sa tanečníčkou Honvéd Ensemble a súčasne pokračovala vo svojej vokálnej kariére. Jej výnimočná afinita k rôznym žánrom a jedinečný hlas ju čoskoro doviedli na vrchol súčasného maďarského etno-vokálneho umenia. Je sólistka vo folklórnych súboroch, hudobných formáciách a spolupracuje na mnohých domácich aj cudzích projektoch, albumoch a DVD-čkách. Za svoj talent získala viacero ocenení, napríklad Emerton Prize v roku 1999; Music Award Discovery 1999; bola vyhlásená za najlepšiu folklórnu speváčku roku 2003; za speváčku roku 2006, spolu s folklórnym súborom Spinnig Band; ocenenie Fonogram zo skupinou Balkánski fanatici; Choc de l´année a  ocenenie Zoltána Kodáliho; v roku 2007 ocenenie Béla Bartók; v roku 2008 maďarské ocenenie za umenie; v roku 2014 ocenenie za bohatý prínos a v roku 2016 ocenenie Ferenc Liszt.

Prvý album kvarteta Nikola Parova a Ágnes Herczku bol mimoriadne úspešný v Svetovom hudobnom rebríčku časopisu Songlines. Fonó Record WOMEX vydal ich koncert v Budapešti v roku 2015.

9.jpg

V Bratislave títo výnimoční hudobníci očarili divákov rôznych národností v preplnenom Františkánskom kostole. Nikola, ktorý bol oblečený vo veste od jeho bulharskej babičky, hral na gajdy rodopské piesne, medzi ktorými zaznela aj pieseň Vyšiel šuhaj Deljo. Pôvabná Ágnes zručne tancovala bulharskú račenicu a nežne odspievala svoje obľúbené maďarské vianočné piesne. Pre Slovákov predviedli bujaré tance z rôznych podunajských oblastí a zakomponovali do toho aj rumunské prvky. Vysvetľovali pôvod každej jednej piesne v troch rôznych jazykoch, a odznelo to aj v angličtine. Pôžitok z tohto koncertu nás prinútil, aby sme sa viac priblížili jeden k druhému. V objatí vianočnej atmosféry sme si zapriali, aby mier a láska vládli medzi ľuďmi.

Ďakujeme Vám priatelia! Šťastné a veselé sviatky! Pokojný a úspešný rok 2018!

Bulharské predsedníctvo EC 2018

Bulharské predsedníctvo EC 2018

Vianočné pastorály

Vianočné pastorály