Sólisti Sofijskej opery si podmanili Bratislavu

Sólisti Sofijskej opery si podmanili Bratislavu

Koncert venovaný pamiatke Geny Dimitrovej otvoril radu podujatí venované bulharskému predsedníctvu v Rade Európy v roku 2018.

Veľkým koncertom venovaným svetovej opernej dive Gene Dimitrovej, ktorý sa uskutočnil v Bratislave, sólisti Sofijskej opery zrealizovali prvú iniciatívu z radu kultúrnych podujatí venovaných nadchádzajúcemu predsedníctvu Bulharskej republiky v Rade Európskej únie v roku 2018. Sopranistky Gabriela Georgieva a Bayasgalan Dashnyam, bas Božidar Božkolov, v sprievode klaviristu Ivajla Ivanova, postavili na nohy publikum v preplnenej reprezentačnej sále Dvorana Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Udalosť svojou prítomnosťou poctili veľvyslanci 16 krajín, zástupcovia slovenskej vlády a predstavitelia akademickej sféry, primátori miest a predsedovia krajov, významní osobnosti kultúry a umenia, mnoho občanov.

Špeciálne pre túto udalosť venovanú 10. výročiu bulharského členstva v Európskej únii a 45. výročiu založenia Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave, na krátkej pracovnej návšteve v Bratislave bol aj bulharský minister kultúry pán Raško Mladenov. „Po roku 2007 si Bulhari ešte s väčšou zodpovednosťou uvedomujú svoje kultúrne dedičstvo, svoju kultúrnu a duchovnú identitu, ako aj svoje miesto v zjednotenej Európe,” poznamenal v svojom príhovore. Bulharsku pri príležitosti výročia jeho členstva v Európskej únii zablahoželal aj pán Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. O svoje osobné spomienky na časy pred a po roku 2007, keď sa Bulharsko stalo členom Európskej únie, sa podelila bulharská veľvyslankyňa v Bratislave J. E. Jordanka Čobanova, ktorá bola v tomto čase študentkou v Taliansku, a podčiarkla pozitíva bulharského členstva v Európskej únii.

Pred začiatkom koncertu venovaného pamiatke Geny Dimitrovej riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave pani Vania Radeva uviedla: „Traja speváci, ktorí pre dnešný večer pricestovali až z Bulharska, sú jednými z tých, ktorí mali tú česť dotknúť sa jej veľkej osobnosti a talentu. Gabriela Georgieva a Bayasgalan Dashnyam sú jej študentkami, a mladý Božidar Božkilov je najlepším dôkazom toho, že Gena Dimitrova za sebou zanechala celú spevácku školu.“

Koncert, po ktorom nasledoval 10-minutový aplauz a nadšené ohlasy publika, obsahoval árie a dvojspevy od Cileu, Verdiho, Mascagniho, Belliniho a Glinku.

Prezentácia knihy a filmu o opernej dive Gene Dimitrovej

Prezentácia knihy a filmu o opernej dive Gene Dimitrovej

Výstava Sloboda a národné povedomie

Výstava Sloboda a národné povedomie