Amazonky – výstava malieb a sôch

Amazonky – výstava malieb a sôch

Svojrázne pokračovanie projektu Zjednotení výtvarníci pre zjednotenú Európu.

04.07. 2018, 17:30 hod., BKI, Jesenského 7, Bratislava

Výstava zjednocuje tvorbu bulharského akademického maliara z Plovdivu Plamena Beškova a slovensko-finského sochára Alexa Suomi.

Plamen Beškov sa narodil r. 1965 v meste Kazanlak, Bulharsko. Ukončil Strednú umeleckú školu Canko Lavrenov v Plovdive  a Univerzitu sv. Cyrila a Metoda vo Velikom Trnove /odbor maľba/. Žije a tvorí v Plovdive a reprezentuje výtvarníkov, ktorí hľadajú svoju cestu vo figurálnom modernistickom štýle. Jeho maľby a grafiky boli vystavované v početných spoločných výstavách v Ruse, Starej Zagore, Plovdive, Sofii, Rumunsku, Grécku a Španielsku, kde sa aj úspešne predávali. Má zrealizovaných 12 samostatných výstav.    

Alex Suomi patri k mladšej generácii tvorcov, narodil sa r. 1980. Jeho pôvod je veľmi pestrý. Má fínsku, slovenskú, rakúsku a maďarskú krv a jeho manželka je ruská sochárka. Táto jeho multikulturálnosť  sa odráža na jeho tvorbách, ktoré sa dajú charakterizovať ako výrazne a expresívne, ale ktorým zároveň patrí chápajúci psychologický vzhľad.

Alex Suomi ukončil Vysokú školu pre výtvarné umenie v Lahti, Fínsko a Štátnu akadémiu pre umenie a dizajn v Petrohrade. K dnešnému dátumu prednáša umenie a dizajn - odbor sochárstvo /umelecké odlievanie z bronzu/ na Aalto University of Arts, Design and Architecture, Helsinki. Je členom vedenia Asociácie výtvarníkov v Helsinkách, reprezentuje Zväz fínskych sochárov vo Zväze fínskych výtvarníkov.      

 

Knihy, smery, publiká

Knihy, smery, publiká